اخبار و مطالب اخبار و مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سخنراني ترويج فرهنگ اهداي خون قبل از خطبه هاي نماز جمعه يزد

سخنراني ترويج فرهنگ اهداي خون قبل از خطبه هاي نماز جمعه يزد

سخنراني ترويج فرهنگ اهداي خون قبل از خطبه هاي نماز جمعه يزد

به گزارش روابط عمومي انتقال خون يزد، مسئول دفتر حفظ و جذب اهداكنندگان ظهر جمعه نهم رداد در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته یزد با اشاره به اینکه اهدای خون، نوعی ایثار و از خودگذشتگی است، اظهار داشت: کسانی که به اهدای خون اقدام می‌کنند، در حقیقت جان انسانی را نجات داده‌اند.

وی با اشاره به خدماتی که توسط کارکنان انتقال خون انجام می‌شود، گفت: گاهی برای اینکه دو واحد خون به بیمارستان فرستاده شود تا جان بیماری نجات پیدا کند، حتی یک هزار واحد خونی بررسی می‌شود تا خون مورد نظر انتخاب و ارسال گردد.

وي تصریح کرد: استان یزد در زمینه‌های مختلف مرتبط با اهدای خون به نسبت آمار کشوری جلوتر قرار گرفته و این برای مردم یزد افتخاری به حساب می‌آید.

اين مقام مسئول خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین آمار برتری استان یزد نسبت به آمار کشوری، سرانه اهدای خون است که در استان یزد از هر یک هزار نفر 38 نفر و در کشور 27 نفر اقدام به اهدای خون می‌کنند.

وی یکی دیگر از سرانه‌های برتری استان یزد را اهدا کنندگان مستمر دانست و گفت: متاسفانه استان یزد در یک زمینه نسبت به آمار کشوری پایین‌تر است و آن اهدای خون توسط بانوان است.

وي با اشاره به اینکه متاسفانه در بین بانوان این اعتقاد وجود دارد که فکر می‌کنند کم خون هستند و نمی‌توانند خون بدهند، گفت: این تصور برای تمام بانوان درست نیست چرا که 70 درصد بانوانی که به انتقال خون یزد مراجعه کردند، واجد شرایط اهدای خون بوده‌اند.

آقای دکتر رویین تن با بیان این مطلب که تنها سه و چهار دهم درصد اهدا کنندگان خون در استان یزد بانوان بودند، گفت: در چهارماهه نخست امسال هم بانوان سه و سه دهم درصد اهداکنندگان خون استان یزد را تشکیل می‌دادند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک صدم درصد کاهش هم داشته است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان انتقال خون در ابتدا سلامت اهدا کننده را مد نظر قرار می‌دهد، گفت: در صورتی که فردی به انتقال خون مراجعه کند و واجد شرایط اهدای خون نباشد، از وی خون دریافت نمی‌شود تا سلامتش به خطر نیفتد به همین دلیل نگرانی در ارتباط با این موضوع نباید در بین بانوان وجود داشته باشد.