اخبار و مطالب اخبار و مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پايگاههاي انتقال خون استان در ماه رمضان در دو شيفت صبح و شب فعال هستند.

پايگاههاي انتقال خون استان در ماه رمضان در دو شيفت صبح و شب فعال هستند.مدير پايگاه انتقال خون استان یزد:  پايگاههاي انتقال خون استان در ماه رمضان در دو شيفت صبح و شب فعال هستند.

     به گزارش روابط عمومي پايگاه انتقال خون يزد، مدير پايگاه با تاكيد بر اينكه ماه مبارک رمضان هیچ تضادی با اهدای خون ندارد گفت: پايگاههاي انتقال خون استان در اين ماه در دو شيفت فعال هستند.

     خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ایسنا) - منطقه یزد، گفت: در سال گذشته میزان اهدای خون در استان به حدود 39 هزار واحد رسید که از این میزان خون اخذ شده 4 درصد مربوط به بانوان اهدا کننده بود در صورتی که در سایر کشورها این میزان به 50 درصد هم می رسد.

وی افزود: انتظار بر این است که بانوان در این عرصه نیز همچون سایر عرصه ها، فعال و تاثیرگذار حاضر شوند.

     وی در خصوص تعداد پایگاههای انتقال خون گفت: 4 مرکز انتقال خون ثابت در شهرستانهای یزد، میبد، اردکان و طبس فعال است و در یک ماه آینده افتتاح یک پایگاه انتقال خون در آزادشهر را هم در دستور کار داریم. خدایی در خصوص پایگاه های موقت این مرکز هم گفت: پایگاههای موقت انتقال خون در شهرستانهای ابرکوه، مهریز و تفت به صورت هفتگی یا ماهی یکبار حضور پیدا می کنند و در مصلای نماز جمعه نیز روزهای جمعه پایگاه سیار انتقال خون فعال می باشد

     وی همچنین در خصوص برنامه های مربوط به ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان با توجه به شرایط خاص روزه داری پایگاه ها در شیفت اول صبح تا ظهر فعال هستند و در شیفت بعدی از افطار فعالیت خود را آغاز و به مدت سه ساعت فعال می باشند 

     وی در خصوص اهدای خون در ماه رمضان گفت: ماه مبارک رمضان هیچ تضادی با اهدای خون ندارد و در زمان روزه داری هم افراد می توانند با توجه به توانایی خود صبح یا افطار به اهدای خون اقدام کنند و جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که قبل از اهدای خون معاينات لازم از فرد اهدا کننده اخذ می شود و اگر مشکلی وجود داشته باشد کارشناسان مربوطه از اهداي خون فرد خودداری می کنند.

     وی با بيان اينكه اهدا کنندگان خون مي توانند در طول ماه مبارک رمضان هم به سازمان مراجعه کنند، توصیه کرد: اهداكنندگان تنها برای شبهای احیاء به انتقال خون مراجعه نکنند چرا که در این شبها مراجعه بسیار زیاد است و حتی ممکن است خون مازاد بر مصرف هم باشد و با توجه به اینکه اتفاقات و سوانح در ماه رمضان هم وجود دارد و افرادی نیازمند به خون هستند بهتر است افراد در طول اين ماه مبارك رمضان برای اهدای خون مراجعه داشته باشند.

     وی شرایط اهداي خون را داشتن وزن بیش از 50 کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پر خطر همچنین در محدوده سني از 17 تا 60 سال تمام و ... عنوان کرد.

     خدايي در خصوص اهمیت اهدای خون گفت: کسی که با اهدای خون خود جان فردی را نجات می دهد همچون نجات جان همه مردم است و اهمیت بالایی دارد.

     وی در خصوص برگزاری کلاسهای آموزشی در این خصوص گفت: کلاسهای آموزشی و تیم های سیار جهت استقبال بیشتر بانوان به منظور اهدای خون تدارک دیده ایم و امیدواریم با استقبال بیشتر اهدای خون از سوی بانوان مواجه شویم. همچنین جهت تسهیل اهدای خون پایگاه آزادشهر هم افتتاح خواهد شد 

     وی همچنین اظهار داشت: از مدارس نیز دعوت می کنیم تا برای آشنایی بیشتر با انتقال خون بازدید از این مرکز داشته باشند و جزواتي به آنها داده می شود.   

     وی در پايان در خصوص انتقال خون و فرآورده های آن به استانهای مجاور گفت: با توجه به عمر محدود فرآورده های خونی، در صورتي که ميزان فرآورده هاي خوني اهدا شده مازاد بر نیاز استان باشد، امکان انتقال خون و فرآورده های آن به سایر استانها وجود دارد كه تا كنون نیز مواردی در این خصوص داشته ایم.