نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ارسال 50 هزار واحد خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی استان

ارسال 50 هزار واحد خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی استان

دکتر نقی تقوایی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه حدود 50 هزار واحد خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی و استانهای همجوار ارسال شده است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون يزد، نقی تقوائی در گفت و گو با ایسنا از مراجعه ۳۶ هزار ۲۸۶ نفر به مراکز انتقال خون طی ۹ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

مدیر کل انتقال خون استان یزد گفت:  از این تعداد ۲۹ هزار و ۴۶۲ نفر موفق به اهدای خون شدند که 3/61 درصد به صورت مستمر،  1/25 درصد باسابقه و 6/13 درصد از افراد برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده بودند.

وی با بیان اینکه بیشترین اهدا کنندگان خون مردان بوده اند،  گفت: فقط 6/3 درصد از اهدا کنندگان زن و مابقی آن ها مرد بوده اند.

وی افزود:  طی این مدت حدود 50 هزار واحد خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی در سطح استان ارسال کردیم

و حتی در مواردی که استان های همجوار اعلام نیاز کرده بودند خون و فرآورده های آن برای آن استان ارسال شد.

تقوایی با اشاره به کاهش اهدای خون در فصل زمستان گفت: با توجه به اینکه در فصل سرد سال قرار داریم، تعداد اهداکنندگان به مراکز اهدای خون کاهش می یابد و نیاز به اهدای خون بیشتر احساس می شود که از هموطنان درخواست میکنیم با مراجعه به مراکز اهدای خون یاری گر سازمان انتقال خون  در تهیه خون سالم برای بیماران باشند.

وی با بیان اینکه طی این ۹ ماه پویش هایی برای اهدای خون راه اندازی شده است، گفت: از آن جایی که به علت شیوع ویروس کرونا اهدای خون در استان را با کاهش روبرو کرده بود، پویش هایی مانند پویش نذر خون ، به رسم ایثار و اهدای خون بسیجیان باعث شد این مقدار کاهش تا حدی جبران شود و این پویش ها تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.

وی با اظهار اینکه در این مدت  یک هزار و ۵۶۸ واحد پلاسما از بهبودیافتگان کووید 19  دریافت شده است گفت: تا زمانی که درخواست دریافت پلاسما ازسوی بیمارستان ها تداوم داشته باشد، نیاز به پلاسما همچنان وجود خواهدداشت.

مدیرکل انتقال خون استان در پایان افزود: افراد بهبودیافته از کووید 19 که یک ماه از بهبودی آن ها می گذرد و سن آن ها بالای ۱۸ سال است می توانند برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.