نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آشنایی اعضای بسیج ناحیه روح اله با محصولات جدید انتقال خون

آشنایی اعضای بسیج ناحیه روح اله با محصولات جدید انتقال خون

به مناسبت هفته سلامت صورت گرفت؛

آشنایی اعضای بسیج ناحیه روح اله با محصولات جدید انتقال خون

 

 به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون یزد، اعضای ناحیه مقاومت بسیج روح اله با حضور در انتقال خون یزد و حضور در کارگاه آموزشی علاوه بر اهدای خون، با محصولات و خدمات جدید انتقال خون آشنا شدند.

در این کارگاه آموزشی که فرمانده و نماینده ولی فقیه ناحیه مقاومت بسیج روح اله حضور داشتند، نقی تقوائی؛ مدیرکل انتقال خون ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد امام حسین(ع) و تبریک روز پاسدار از حضور خوب و پرشور اعضای ناحیه مقاومت بسیج و شرکت در امر خداپسندانه اهدای خون ، پلاسما و سلولهای بنیادی تشکر کرد.

در ادامه دکتر علی محمد عطابخش؛ مسئول آفرزیس این اداره کل ضمن تشریح محصولات جدید انتقال خون گفت: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته امکان اهدای پلاسما به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی افزود: در اهدای پلاسما به روش آفرزیس فرد اهداکننده در طی این فرایند خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود سپس پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

وی با بیان این مطلب که هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشدگفت: فاصله بین هر دوبار اهدای پلاسما متوالی بایستی حداقل 48 ساعت باشد و به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از 24 بار اهدای پلاسما صورت گیرد. وی همچنین در خصوص اهدای سلولهای بنیادی و نقش حیاتی آن در نجات جان همنوعان در سراسر ایران و فرایند کاری آن توضیحات کاملی ارائه نمود.

در پایان این کارگاه از مدیر کل و تنی چند از مسئولین انتقال خون که در راستای تامین خون سالم برای بیماران تلاش می کنند، تقدیر شد.

شایان ذکر است دربین اعضای بسیج 17نفر در پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز ثبت نام نمودند و 8 نفر بصورت آفرزیس پلاسما و مابقی نیز خون اهدا کردند.