نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آشنایی دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان یزد با خدمات نوین انتقال خون

آشنایی دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان یزد با خدمات نوین انتقال خون

     به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون یزد، در راستای اجرای مفاد تفاهم نامه بین اداره کل انتقال خون و دانشگاه فرهنگیان یزد، تعدادی از دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان یزد ضمن حضور در کارگاه آموزشی آشنایی با فرهنگ اهدای خون با محصولات و خدمات نوین انتقال خون آشنا شدند.

این کارگاه آموزشی روز دوشنبه 29 بهمن با همکاری کانون دانشجویی هلال احمر در دانشگاه فرهنگیان یزد پردیس حضرت فاطمه الزهرا (بانوان) برگزار شد و مسئول آموزش، جذب و نگهداری اهداکنندگان انتقال خون یزد پیرامون نیاز به خون با اهداف ایجاد انگیزه در اهداکننده، اهمیت اهدای خون مستمر ، انواع گروه های خونی، بیماری های قابل انتقال از راه خون ، پرهیز از رفتارهای پرخطر و توصیه های پس از اهدای خون مطالب مهمی برای دانجویان ارائه داد.

دکتر حسین رویین تن؛ مسئول آموزش، جذب و نگهداری اهداکنندگان این اداره کل ضمن تشریح محصولات جدید انتقال خون گفت: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته امکان اهدای پلاسما به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی در ادامه افزود: در اهدای پلاسما به روش آفرزیس فرد اهداکننده در طی این فرایند خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود سپس پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

وی با بیان این مطلب که هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشدگفت: فاصله بین هر دوبار اهدای پلاسما متوالی بایستی حداقل 48 ساعت باشد و به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از 24 بار اهدای پلاسما صورت گیرد. وی همچنین در خصوص اهدای سلولهای بنیادی و نقش حیاتی آن در نجات جان همنوعان در سراسر ایران و فرایند کاری آن توضیحات کاملی ارائه نمود.

در پایان مراسم به سوالات دانشجویان در خصوص اهمیت خون و گروه های خونی پاسخ داده شد.