نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آشنایی دانش آموزان یزدی با خدمات نوین انتقال خون

آشنایی دانش آموزان یزدی با خدمات نوین انتقال خون

     به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون یزد، تعدادی از دانش آموزان مدرسه سلمان یزد  از اداره کل انتقال خون یزد بازدید و با فرهنگ اهدای خون و همچنین محصولات و خدمات نوین انتقال خون آشنا شدند.

در این بازدید پزشک مسئول جذب و نگهداری اهداکنندگان پیرامون نیاز به خون با اهداف ایجاد انگیزه در اهداکننده، اهمیت اهدای خون مستمر ، بیماری های قابل انتقال از راه خون ، پرهیز از رفتارهای پرخطر و توصیه های پس از اهدای خون مطالب مهمی برای دانش آموزان ارائه داد.

دکتر حسین رویین تن؛ مسئول آموزش، جذب و نگهداری اهداکنندگان این اداره کل ضمن تشریح محصولات جدید انتقال خون گفت: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته امکان اهدای پلاسما به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی در ادامه افزود: در اهدای پلاسما به روش آفرزیس فرد اهداکننده در طی این فرایند خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود سپس پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

وی با بیان این مطلب که هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشدگفت: فاصله بین هر دوبار اهدای پلاسما متوالی بایستی حداقل 48 ساعت باشد و به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از 24 بار اهدای پلاسما صورت گیرد. وی همچنین در خصوص اهدای سلولهای بنیادی و نقش حیاتی آن در نجات جان همنوعان در سراسر ایران و فرایند کاری آن توضیحات کاملی ارائه نمود.

بازدید دانش آموزان از بخش های مختلف این اداره کل و پاسخ به سوالات در خصوص اهمیت خون و گروه های خونی از جمله برنامه های آموزشی دیگر بازدید بود.