اخبار و مطالب اخبار و مطالب

افزایش 39 درصدی اهدای خون در شب های قدر در یزد

افزایش 39 درصدی اهدای خون در شب های قدر در یزد


مدیر كل انتقال خون استان یزد از افزایش 39 درصدی اهدای خون در شب های قدر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون استان يزد، مدير كل روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعا در این شب ها 968 نفر به پایگاههای انتقال خون استان مراجعه کردند که از 784 نفر آنها خونگیری بعمل آمد.
وی تعداد افراد خون دهنده مستمر در این مدت را 57 درصد بیان و اظهار کرد: همچنین 28 درصد با سابقه و 15 درصد بار اول بودند.

مدیر كل انتقال خون استان یزد تصریح کرد: از مجموع اهدا کنندگان 95.3 درصد مرد و مابقی زن بودند.
وی یاد اور شد: در شبهای قدر سال گذشته 681 نفر مراجعه کرده بودند که از 565 نفر
خونگیری صورت گرفت.

تقوایی در ادامه با بیان اینکه پایگاههای انتقال خون این استان در ماه مبارک رمضان فعال و آماده پذیرایی از اهدا کنندگان خون هستند گفت: پایگاه مرکزی یزد در صفاییه در شیفت صبح از ساعت 7:15 تا 13:15 و شیفت عصر از ساعت 17:45  تا 23:15 و مرکز ثابت خونگیری آزادشهر نیز فقط شیفت صبح از ساعت هشت صبح تا 12:30 دایر هستند.

وی اظهار کرد: پایگاه انتقال خون شهرستانهای اردکان و میبد درشیفت صبح از ساعت 7:15 تا 13:15 و شیفت عصر هم پایگاه اردکان به مدت دو ساعت بعد از افطار اقدام به خونگیری می کند.

مدیر كل انتقال خون استان یزد دارا بودن حداقل وزن 50کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل 18 سال تمام و حداکثر 60سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و عدم ابتلا به کم خونی را از شرایط فردی اهدا کننده خون بیان کرد.

وی با بیان اینکه نیاز به خون و فرآورده های خونی مختص زمان خاصی نیست افزود: بیماران نیازمند در تمام ماههای سال به خون و به ویژه پلاکت نیاز دارند. وی تاکید نمود در روزهای پایانی ماه مبارک (با توجه به سه روز تعطیلی عیدفطر) نیاز مبرم به مشارکت فعال اهداکنندگان عزیز داریم تا با کمبود پلاکت مواجه نشویم . وی یاداور شد که مدت مجاز نگهداری و استفاده از پلاکت 3 تا 5 روز است و به همین علت نیاز به اهدای مستمر خون وجود دارد.

وي همچنین از کمپین اهدای خون از روز جهانی اهداکنندگان تا روز ملی انتقال خون خبر داد که در آن مسئولین و چهره های سرشناس ملی و مذهبی جهت اهدای خون مراجعه و با گرفتن عکس حین اهدای خون و به اشتراک کذاشتن آن در پورتال سازمان انتقال خون در این عمل خداپسندانه مشارکت نمایند.

تقوایی اضافه کرد: خون اهدایی در اعمال جراحی، تصادفات، زایمان و بسیاری از بیماریها از جمله تالاسمی و هموفیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

متوسط اهداکنندگان خون در استان یزد به ازای هر یکهزار نفر 38 نفر است در حالیکه این رقم در کشور 27 نفر می باشد.


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر :5414892