نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

انتقال خون یزد میزبان برنامه تلویزیونی ماه مهربانی

انتقال خون یزد میزبان برنامه تلویزیونی ماه مهربانی

با حضور عوامل اجرایی ویژه برنامه تلوزیونی ماه مهربانی در انتقال خون یزد در دو بخش بصورت زنده در خصوص اهدای خون، فرآورده های خونی و خدمات جدید انتقال خون صحبت شد

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون يزد، مهدی طاهری مسئول شیفت عصر این اداره کل در گفتگو با این برنامه با اشاره به ساعت فعالیت انتقال خون استان در ایام ماه مبارک رمضان گفت: اهدای خون منافاتی با روزه داری ندارد و افرادی که قصد اهدای خون دارند در ساعتهای اولیه صبح یا پس از افطار می توانند جهت اهدای خون مراجعه نمایند و افرادی که بنا به هر دلیلی روزه نیستند می توانند در طول روز برای اهدای خون اقدام کنند.

این ویژه برنامه در حالی که روز شنبه پنجم خرداد مصادف با دهم رمضان در انتقال خون یزد روی آنتن رفت که در بخش دوم برنامه دکتر علی محمد عطابخش مسئول آفرزیس با اشاره به خدمات جدید انتقال خون افزود: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته در این اداره کل امکان اهدای پلاسما و پلاکت به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی در ادامه افزود: در طی فرایند اهدای پلاسما یا پلاکت به روش آفرزیس، خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود و بسته به نیاز بیماران پلاکت یا پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

وی با بیان این مطلب که هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشدگفت: فاصله بین هر 2 بار اهدای پلاسما متوالی بایستی حداقل 48 ساعت باشد و به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از 24 بار اهدای پلاسما صورت گیرد.

علی محمد عطابخش در سخنان پایانی خود با اشاره به پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز در این مرکز گفت: اهداکنندگان می توانند همزمان با اهدای خون در پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز نیز ثبت نام نمایند و یک نمونه اهدایی از آنان در بانک خون اطلاعات سازمان انتقال خون به مدت 10 سال ذخیره می شود تا در صورت نیاز و تشابه ژنتیکی ، آن فرد بتواند جان یک بیمار را نجات دهد.

 

ویژه برنامه تلوزیونی ماه مهربانی که هر روز نزدیک افطار از ساعت 19 لغایت 20 از شبکه تابان بصورت زنده پخش می شود و هر روز به یکی از مساجد استان و یا ارگانهایی که به صورت شبانه روزی در حال خدمت رسانی می باشند رفته و با مسئولین ذیربط مصاحبه انجام می دهند.