نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اهدای خون در یزد 12.3 درصد افزایش یافت

اهدای خون در یزد 12.3 درصد افزایش یافت

مدیرکل انتقال خون استان یزد گفت: اهدای خون در استان یزد در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون يزد، نقی تقوائی اظهار داشت: در پنج ماهه ابتدای سال جاری 21 هزار و 232 نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد 17 هزار و 765 نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی ادامه داد: از این تعداد 64.4 درصد اهداکننده مستمر، 23.3 درصد اهداکننده با سابقه و 10.3 درصد بار اولی بودند که برای اهدای خون به سازمان انتقال در استان یزد جهت امر اهدای خون مراجعه داشتند.

تقوائی با اشاره به مشارکت پایین بانوان در جهت اهدای خون بیان کرد: از مجموع اهداکنندگان خون 2.9 درصد بانوان و مابقی در حدود 97.1 درصد آقایان هستند که به مراکز انتقال خون مراجعه داشتند.

وی خاطر نشان کرد: در پنج ماهه نخست سال‌ 35 هزار و 468  واحد خون و فرآورده‌های آن به مراکز درمانی استان ارسال شده است.

تقوائی ضمن اطمینان خاطر به اهداکنندگان خون خاطرنشان کرد: دستورالعمل‌های بهداشتی، زدن ماسک، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و فاصله‌گذاری اجتماعی در مراکز انتقال خون به خوبی رعایت می‌شود و داوطلبان اهدای خون می‌توانند با خیال راحت و به دور از هیچ گونه دغدغه‌ای جهت این کار خداپسندانه مراجعه کنند.

نقی تقوائی در پایان اظهار داشت: متوسط اهدای خون در کشور به ازای هر هزار نفر حدود 25 نفر است ولی در استان یزد به ازای هر هزار نفرحدود 36 نفر خون اهدا می‌کنند، لذا استان یزد یکی از استان‌های پیش رو در امر اهدای خون است و تاکنون کمبودی بابت ذخایر خونی نداشتیم.