نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اهدای چهل هزار واحد خون در یزد

اهدای چهل هزار واحد خون در یزد

مدیرکل انتقال خون استان گفت: در سال گذشته با وجود کاهش دو ونیم درصدی اهدای خون در استان به علت شیوع ویروس کرونا، حدود چهل هزار واحد خون اهدا شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان یزد، نقی تقوائی با بیان اینکه از زمان شیوع  ویروس کرونا مراجعه به مراکز انتقال خون کاهش داشته است، گفت: در سال گذشته 48 هزار و 183 نفر به مراکز انتقال خون استان یزد مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 39 هزار و 506 نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد افزود: که از این تعداد 62 درصد از اهداکنندگان مستمر و 25 درصد اهداکننده باسابقه بوده‌اند و 13 درصد نیز برای بار اول خون خود را اهدا کرده‌اند.

تقوایی با اشاره به مشارکت پایین بانوان یزدی در امر اهدای خون گفت: از مجموع اهداکنندگان خون در استان در سال گذشته، 3.5 درصد را بانوان و 96.5 درصد را آقایان تشکیل می‌دهند وهمچنین اهدای خون بانوان از 2.5 درصد در سال 98 به 3.5 درصد در سال 99 رسیده است که نسبت به مدت مشابه یک درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه در این مدت 2137 واحد پلاسما کووید19 و 911 نفر پلاکت آفرزیس اهدا کرده اند، عنوان کرد: 63 هزار و 239 واحد خون و فرآورده‌های آن به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان و حدود 5 هزار واحد خون و فرآورده‌های آن  نیز به استان‌های همجوار که نیاز داشتند ارسال شده است.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در پایان با اشاره به تدوام پویش شکرانه سلامت در خصوص اهدای پلاسما بهبودیافتگان کووید 19 تصریح کرد: همه افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در محدوده سنی 18 تا 60 سال قرار دارند و یک ماه از بهبودی کامل آنها گذشته است، در صورت داشتن شرایط لازم برای اهدای پلاسما به اداره کل انتقال خون یزد واقع در صفاییه، میدان ابوذر مراجعه نموده و ضمن شرکت در این پویش در جهت نجات جان بیماران این اداره کل را یاری کنند.