نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بازدید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد از انتقال خون

بازدید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد از انتقال خون

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون یزد، روز 5شنبه 28 آذر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و  هیئت همراه با حضور در انتقال خون یزد از نزدیک از روند تهیه خون و فرآورده های خون بازدید و در جلسه ای با مدیر کل و مسئولین انتقال خون استان به مشکلات این اداره کل پرداخته شد.

در این بازدید که معاون بودجه و کارشناس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز حضور داشتند، مدیر کل انتقال خون استان با اشاره به جایگاه انتقال خون یزد در کشور گفت: متوسط اهدای خون در کشور 27 نفر در هزار نفر است ولی در استان یزد 37 نفر در هزار نفر است که این آمار نشان دهنده روحیه ایثارگری در بین مردم دارالعباده یزد است.

دکتر نقی تقوائی با تشریح وضعیت اهدای خون در استان افزود: انتقال خون علاوه برتامین خون سالم برای بیماران با ایجاد"مرکز جامع اهدای خون" محصولات جدیدی همچون پلاکت و پلاسمای آفرزیس تهیه می نماید و یکی از ادارات برتر در کشور است به عنوان مثال میزان اهدای خون مستمر در کشور 55 % است در حالی که این آمار در استان یزد 71 % است و همچنین در زمینه میزان سلامت خون که استان یزد یکی از سالم ترین خون ها را در بین کشور داراست.

وی با اشاره به خدمات جدید انتقال خون خاطر نشان کرد: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته در این اداره کل امکان اهدای پلاسما و پلاکت به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی ادامه داد: در طی فرایند اهدای پلاسما یا پلاکت به روش آفرزیس، خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود و بسته به نیاز بیماران پلاکت یا پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

تقوائی در سخنان پایانی خود با اشاره به پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز در این مرکز گفت: اهداکنندگان می توانند همزمان با اهدای خون در پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز نیز ثبت نام نمایند و یک نمونه اهدایی از آنان در بانک خون اطلاعات سازمان انتقال خون به مدت 10 سال ذخیره می شود تا در صورت نیاز و تشابه ژنتیکی ، آن فرد بتواند جان یک بیمار را نجات دهد.

سیدمجتبی حسینی پور؛ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به اینکه انتقال خون ارگانی حیاتی است گفت: با توجه به حساس بودن کار در انتقال خون باید مشکلات آن در اسرع وقت رسیدگی و در جهت رفع مشکلات تلاش نماییم.