نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

با محصولات نوین انتقال خون آشنا شویم

با محصولات نوین انتقال خون آشنا شویم

به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون استان يزد، دکتر علی محمد عطابخش در قسمت دوم ارتباط زنده تلوزیونی برنامه صبح عالی بخیر صدا و سیمای مرکز یزد شبکه تابان با اشاره به اینکه از 12 آذر 96 تاکنون بیش از 1000 نفر جهت اهدای پلاسما مراجعه کردند، گفت: اهداکنندگان بجای اهدای خون می توانند اهدای پلاسما و پلاکت آفرزیس داشته باشند و در پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز نیز مشارکت نمایند و جان بیماران را نجات دهند.

وی با اشاره به راه اندازی دستگاه های جدید در این اداره کل در خصوص این محصول جدید( پلاکت و پلاسمای آفرزیس) گفت: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته امکان اهدای پلاسما و پلاکت به روش آفرزیس فراهم گردیده است. در اهدای پلاسما به روش آفرزیس، خون فرد اهداکننده در طی این فرایند گرفته شده و همزمان سانتریفیوژ می شود سپس پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

عطابخش با اشاره به اینکه پلاسمای آفرزیس در درمان بیماران و تهیه داروهای مشتق از پلاسما استفاده می شود، افزود: هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشد و فاصله بین هر دوبار اهدای پلاسمای متوالی حداقل 48 ساعت می باشد.هر فرد به طور کلی در طول یک سال می تواند تا 24 بار اهدای پلاسما داشته باشد.