نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون، از بخشندگان حیات تجلیل به عمل آمد

به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون، از بخشندگان حیات تجلیل به عمل آمد

مدیر کل انتقال خون استان یزد در مراسم بزرگداشت 24خرداد (14 ژوئن) روز جهانی اهداکنندگان خون گفت: ترویج فرهنگ کمک و همدلی خصوصا سنت حسنه اهدای خون در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه در بین نسل جوان ضروری است و باید استمرار داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان یزد؛ مراسم بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان خون روز دوشنبه 24 خرداد در سالن همایش اداره کل انتقال خون یزد با حضور مسئولین استان، اهداکنندگان خون و پلاکت، اعضای جوانان و داوطلبان هلال احمر و افرادی که در زمان شیوع ویروس کرونا یاری گر انتقال خون بودند، برگزار شد.

در ابتدای مراسم نقی تقوائی؛ مدیر کل انتقال خون استان با گرامیداشت و تبریک 14ژوئن روز جهانی اهداکنندگان خون و اشاره به شعار امسال " اهدای خون نشانه ای از همبستگی،برای نجات بیماران به ما بپیوندید " در خصوص فعالیت سازمان انتقال خون ، جایگاه انتقال خون استان در کشور و بر لزوم استمرار ترویج فرهنگ اهدای خون در استان سخنرانی نمود.

وی با بیان این‌که طی چند سال گذشته تقریبا 100 درصد خون مورد نیاز مراکز درمانی استان از سوی اداره کل انتقال خون یزد تأمین شده است،‌ افزود:‌ میزان متوسط اهدای خون در کشور حدود 25 در هزار نفر است و این آمار در استان یزد حدود 35 در هزار نفر است که به همت اهداکنندگان خون بر می گردد.

تقوائی ضمن تاکید بر اهدای خون جوانان گفت: طی چند سال اخیر اهدای خون جوانان زیر 30 سال با کاهش روبرو شده که درخواست داریم در این زمنیه جوانان بیشتر به مراکز اهدای خون مراجعه نمایند.

این مسئول با بیان این‌که زنان یزدی مشارکت کمتری در بحث اهدای خون دارند، تأکید کرد:‌ قبل از هرگونه فرآیند خونگیری آزمایشات لازم برای اطمینان خاطر از توان افراد متقاضی انجام می‌شود و اگر فرد شرایط لازم جهت اهدای خون را داشت از وی خونگیری به عمل می آید.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در پایان با بیان این‌که بیش از 70 درصد زنانی که تاکنون برای اهدای خون مراجعه کردند از شرایط لازم برای اهدای خون برخوردار بودند،‌ خاطرنشان کرد:‌ انتقال خون یزد در بحث اهداکننده زن از میزان متوسط کشوری پایین تر است.

در ادامه مراسم امام جمعه بخش مرکزی یزد ضمن تشکر از ایثار اهداکنندگان خون گفت: اهدای خون مصداق بارز صدقه جاریه هست و هر فردی که خون اهدا می کند می تواند جان سه نفر را نجات بدهد.

آیت ا... سیدمحمد کاظم مدرسی در پایان صحبت های خود ‌از اهداکنندگان خون به عنوان اهداکنندگان حیات در جامعه یاد کرد و از اهمیت و نقش اهداکنندگان خون سخنرانی کرد.

در پایان مراسم و پس از تقدیر از اهداکنندگان مستمر مرد و زن در زمینه اهدای خون و پلاکت، امام جمعه بخش مرکزی یزد که از اهداکنندگان مستمر خون می باشد، خون خود را اهدا کرد.