نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ترویج اهدای خون بانوان در گرو فرهنگسازی در بین دانش آموزان

ترویج اهدای خون بانوان در گرو فرهنگسازی در بین دانش آموزان

مدیر کل انتقال خون یزد:

ترویج اهدای خون بانوان در گرو فرهنگسازی در بین دانش آموزان

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون يزد، مدیر و معاونین و تعدادی از دبیران نمونه دولتی رادمنش با حضور در انتقال خون یزد از نزدیک با نحوه تهیه خون و فرآورده های خونی آشنا شدند.

با توجه به اینکه تمام افراد شرکت کننده در این جلسه آموزشی زن بودند، مدیر کل انتقال خون با تشریح وضعیت اهدای خون در استان گفت: انتقال خون علاوه برتامین خون سالم وکافی برای بیماران با ایجاد"مرکز جامع اهدای خون" محصولات جدیدی همچون پلاکت و پلاسمای آفرزیس و پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز را عهده داراست و یکی از ادارات برتر در کشور است به عنوان مثال میزان متوسط اهدای خون در کشور 27 نفر در هزار نفر است ولی در استان 36 نفر در هزار نفر است و یا میزان اهدای خون مستمر در کشور 55 % است در حالی که این آمار در استان یزد 71 % است و همچنین در زمینه میزان سلامت خون که استان یزد یکی از سالم ترین خون ها را در بین کشور داراست.

نقی تقوائی با اشاره به میزان متوسط اهدای خون بانوان افزود: متوسط اهدای خون بانوان در کشور 6 درصد است در حالی که در یزد فقط 2 و نیم درصد از اهداکنندگان را بانوان تشکیل می دهند که امیدواریم با فرهنگسازی در بین دانش آموزان در آینده شاهد حضور فعال بانوان در زمینه اهدای خون  باشیم.

در ادامه این جلسه علی محمد عطابخش مسئول آفرزیس با اشاره به خدمات جدید انتقال خون افزود: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته در این اداره کل امکان اهدای پلاسما و پلاکت به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی در ادامه افزود: در طی فرایند اهدای پلاسما یا پلاکت به روش آفرزیس، خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود و بسته به نیاز بیماران پلاکت یا پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

وی با بیان این مطلب که هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشدگفت: فاصله بین هر دوبار اهدای پلاسما متوالی بایستی حداقل 48 ساعت باشد و به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از 24 بار اهدای پلاسما صورت گیرد.

علی محمد عطابخش در سخنان پایانی خود با اشاره به پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز در این مرکز گفت: اهداکنندگان می توانند همزمان با اهدای خون در پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز نیز ثبت نام نمایند و یک نمونه اهدایی از آنان در بانک خون اطلاعات سازمان انتقال خون به مدت 10 سال ذخیره می شود تا در صورت نیاز و تشابه ژنتیکی ، آن فرد بتواند جان یک بیمار را نجات دهد.

در پایان جلسه مهین امین پور؛ مدیر دبیرستان رادمنش هدف از این بازید را آشنایی کارکنان با اهدای خون دانست و خواستار برگزاری دوره آموزشی ترویج فرهنگ اهدای خون در بین دانش آموزان این مدرسه شد.