نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

حضور رئیس اداره آفریس انتقال خون یزد در برنامه پزشک شما

حضور رئیس اداره آفریس انتقال خون یزد در برنامه پزشک شما





به مناسبت روز ملی اهدای خون صورت گرفت؛

حضور رئیس اداره آفریس انتقال خون یزد در برنامه پزشک شما

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون استان یزد، به مناسبت نهم مرداد روز ملی اهدای خون  و سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون ایران دکتر علی محمد عطابخش روز نهم مرداد در برنامه زنده تلوزیونی پزشک شما حضور پیدا کرد و درباره محصولات جدید تهیه شده در انتقال خون مثل: تهیه گلبول قرمز کم لوکوسیت، پلاکت و پلاسمای آفرزیس، خون شستشو شده و همچنین راه اندازی پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز ، پاسخگویی صددرصدی درخواست های بیمارستانی و کاهش ضایعات خون و مدیرت مصرف خون صحبت نمود.

وی در ابتدا ضمن تبریک روز ملی اهدای خون ، و با اشاره به تاریخچه سازمان انتقال خون بیان کرد، متوسط اهدای خون در کشور به صورت میانگین از هر یک هزار نفر، 27 نفر است در حالی که این آمار در استان یزد به نسبت کشوری بسیار بالاتر است و از هر یک هزار نفر، 38 نفر خون اهدا می کنند.

خدمات نوین سازمان انتقال خون جهت ارائه به بیماران

عطابخش در ادامه با بیان این‌که تمام استاندارهای جهانی در اداره کل انقال خون استان یزد رعایت می‌شود،‌ تصریح کرد: در حال حاضر فرآیند کامل دریافت پلاسما بصورت آفرزیس در این مرکز انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که زمینه دریافت پلاسما به صورت آفرزیس در استان یزد ایجاد شده است و هر فرد می‌تواند هر 2هفته یک بار نسبت به اهدای پلاسما اقدام کنند،‌گفت:‌ در سال گذشته 2601 نفر در استان یزد پلاسما اهدا کردند.

او با اشاره به دستاوردهای این اداره کل طی چند سال گذشته گفت:‌ ایجاد زمینه پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز از جمله فرایندهای انتقال خون در استان است که نقش مهمی در تسهیل کردن پیوند سلولهای بنیادی در کشور ایفا می‌کند.

رئیس اداره آفرزیس اداره کل انتقال خون استان یزد با اشاره به اهمیت کاهش ضایعات خون، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در زمینه کاهش ضایعات در استان یزد انجام شده، دریافت خون بر اساس نیاز و مصرف توسط مراکز سیار است.

عطابخش در پایان ضمن تشکر از همراهی و مساعدت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد بر کاهش ضایعات بیمارستانی و مدیریت مصرف خون در مراکز درمانی استان تاکید کرد.

مصرف بالای خون و فرآورده های خونی در یزد

وی افزود: طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی، تقریبا 40% اشغال تخت‌های بیمارستانی استان یزد مربوط به خارج از استان است که تامین خون آنها هم باید توسط استان انجام شود.

رئیس اداره آفرزیس اداره کل انتقال خون استان یزد افزود: ما در سال گذشته توانستیم 8/98 درصد از درخواست‌های بیمارستان‌ها را پاسخ دهیم و تعداد 67602 واحد خون و فرآورده های خونی به مراکز درمانی ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه نسبت به سلامت افرادی که اهدا کنندگان مستمر هستند، تقریبا اطمینان وجود دارد، گفت: با وجود این اطمینان، بر روی تمامی فرآورده‌های خونی این افرادآزمایش‌های ویروسی به صورت کامل انجام می‌شود.

خانم ها هر 4 ماه و آقایان هر سه ماه یکبار می توانند خون اهدا کنند

علی محمد عطابخش با اشاره به اینکه خانم‌ها هر چهارماه یک مرتبه و آقایان هر سه ماه یک مرتبه می‌توانند خون اهدا کنند، گفت: حداکثر سن برای اهدای خون در اهدا کنندگان مستمر 65 سال و در اهدا کنندگان غیر مستمر 60 سال است.

این مقام مسئول افزود: در استان یزد چهار مرکز ثابت داریم که دو مرکز در شهرستان یزد، یک مرکز در شهرستان اردکان و یک مرکز در شهرستان میبد فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تمام شهرستان‌ها درخواست وجود مرکز ثابت دارند، ادامه داد: در دیگر شهرستان‌ها ساختمان ثابت نداریم و مردم به مراکز سیار مراجعه می‌کنند و با این وجود، استقبال از این مراکز سیار خوب و زیاد است.