نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درخواست پلاکت آفرزیس مراکز درمانی یزد در حال افزایش است

درخواست پلاکت آفرزیس مراکز درمانی یزد در حال افزایش است

مسئول آفرزیس انتقال خون یزد با اشاره به افزایش درخواست مراکز درمانی برای پلاکت آفرزیس از هموطنان خواست با مراجعه به اداره کل انتقال خون یزد جهت اهدای پلاکت ثبت نام نمایند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون استان يزد؛ دکترحسین روئین تن پلاکت آفرزیس را از جمله محصولات نوین انتقال خون نام برد و گفت: اهداکنندگان بجای اهدای خون می توانند اهدای پلاکت آفرزیس داشته باشند و جان بیماران را نجات دهند.

وی افزود: در اهدای پلاکت به روش آفرزیس، خون فرد اهداکننده در طی این فرایند گرفته شده و همزمان سانتریفیوژ می شود سپس پلاکت آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود و حجم پلاکت به روش آفرزیس، 6 تا 8  برابر پلاکت هایی است که به صورت معمولی تهیه می شود.

دکتر روئین تن با اشاره به نقش پلاکت آفرزیس در درمان بیماران سرطانی و اختلالات انعقادی، اظهار کرد: هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاکت داشته باشد و فاصله بین هر دوبار اهدای پلاکت متوالی حداقل 48 ساعت می باشد.هر فرد به طور کلی در طول یک سال می تواند تا 24 بار اهدای پلاکت داشته باشد.

وی در پایان در خصوص شرایط اهدای پلاکت گفت: شرایط اهدای پلاکت همان شرایط اهدای خون است ولی مصرف برخی داروها مثل آسپرین، بروفن و ژلوفن تا 48 ساعت منع اهدای پلاکت دارد و اهداکنندگان جهت اهدای پلاکت می توانند با مراجعه به اداره کل انتقال خون یزد واقع در صفاییه، میدان ابوذر ثبت نام نمایند تا با توجه به نیاز به پلاکت به هر کدام از گروه های خونی آنها را فراخوان کنند.