نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رشد 11 درصدی اهدای خون در یزد

رشد 11 درصدی اهدای خون در یزد

با توجه به شیوع ویروس کرونا، مردم یزد در باب اهدای خون مشارکت خوبی از خود نشان دادند و اهدای خون در استان یزد در سال 1400 نسبت به مدت مشابه قبل از آن 11 درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون یزد ، نقی تقوائی با اشاره به استقبال خوب مردم یزد جهت اهدای خون گفت: در سال گذشته 52 هزار و 465 نفر به مراکز انتقال خون در استان مراجعه کردند که از این تعداد 43 هزار و 790 نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیر کل انتقال خون استان در ادامه افزود؛ از این تعداد اهدای خون، حدود 97 درصد مرد و مابقی زن و همچنین نزدیک به 65 درصد اهداکننده مستمر و حدود 24 درصد اهداکننده با سابقه و مابقی بار اولی بودند.

تقوائی با بیان این‌که در سال 1400 آمار اهدا کنندگان خون نسبت مدت مشابه قبل از آن 11 درصد رشد داشته است گفت: در این مدت نزدیک 82 هزار واحد خون و فرآورده‌های آن به مراکز درمانی استان ارسال شده و بیش از  3 ‌هزار واحد خون به استان‌های همجوار نیز ارسال شده است.

وی با بیان این‌که متوسط اهدای خون در کشور به ازای هر یک‌هزار نفر حدود 25 نفر است، اظهار کرد: در استان یزد به ازای هریک هزار نفر، 37 نفر خون اهدا می‌کنند و این امر نشان دهنده مشارکت خوب یزدی ها در بحث اهدا خون است.

تقوائی با اشاره به این‌که یزد یکی از قطب‌های درمان در کشور بوده وحدود ۴۰ درصد اشغال تخت‌های استان مربوط به بیماران استان‌های همجوار است، افزود: با توجه به اینکه در استان یزد نیاز به خون و فرآورده‌های آن زیاد است، خوشبختانه در سال گذشته با مشارکت مردم توانستیم 100 درصد درخواست مراکز درمانی را پاسخگو باشیم.

مدیرکل انتقال خون استان در پایان با یادآوری این‌که در سال گذشته یک هزار و 712 واحد پلاکت آفرزیس جهت مراکز درمانی تهیه گردیده گفت: نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است، مخصوصا اینکه در آستانه حلول ماه مبارک رمضان هستیم از شهروندان دعوت می‌کنیم برای حفظ ذخایر خون، اهدای خون را در طول ماه مبارک رمضان در برنامه خود قرار دهند.