نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رشد 15 درصدی اهدای خون در یزد

رشد 15 درصدی اهدای خون در یزد

با توجه به شیوع ویروس کرونا، اهدای خون در استان یزد در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد رشد داشته است.

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون یزد ، نقی تقوائی با اشاره به استقبال خوب مردم یزد جهت اهدای خون در چهار ماهه اول سال، گفت: امسال 16749 نفر به مراکز انتقال خون در استان مراجعه نمودند که از این تعداد 14056 نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیر کل انتقال خون استان در ادامه افزود؛ از اين تعداد اهداي خون، 2/97 درصد مرد و مابقی زن و همچنین 67 درصد اهداكننده مستمر و 9/22 درصد اهداکننده با سابقه و مابقی بار اولی بودند.

تقوائی با بیان این‌که در چهار ماهه ابتدای امسال آمار اهدا کنندگان خون نسبت مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد داشته است گفت: در این مدت ۲۸ هزار و ۲۰واحد خون و فراورده‌های آن به مراکز درمانی استان ارسال شده و بیش از یک‌هزار واحد خون به استان‌های همجوار نیز ارسال شده است.

وی با بیان این‌که متوسط اهدای خون در کشور به ازای هر یک‌هزار نفر ۲۶ نفر است، اظهار کرد: در استان یزد به ازای هریک هزار نفر، ۳۶ نفر خون اهدا می‌کنند و این امر نشان دهنده مشارکت خوب یزدی ها در بحث اهدا خون است.

تقوائی  با اشاره به این‌که یزد یکی از قطب‌های درمان در کشور بوده و ۴۰درصد اشغال تخت‌های استان مربوط به بیماران استان‌های همجوار است، افزود: با توجه به اینکه در استان یزد نیاز به خون و فرآورده‌های آن زیاد است، خوشبختانه در سال گذشته با مشارکت مردم توانستیم 99.9 درصد درخواست مراکز درمانی را پاسخگو باشیم.

مدیرکل انتقال خون استان در پایان با یادآوری این‌که در سال گذشته چهار هزار کیسه خون به استان های همجوار که اعلام نیاز کرده بودند ارسال کردیم گفت: نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است، از شهروندان دعوت می‌کنیم برای حفظ ذخایر خون، اهدای خون را در برنامه زندگی روز مره خود قرار دهند.