نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رشد 93 درصدی اهدای پلاکت به روش آفرزیس در یزد

رشد 93 درصدی اهدای پلاکت به روش آفرزیس در یزد

مدیرکل انتقال خون استان یزد گفت: در 8 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اهدای خون 10.5 درصد و اهدای پلاکت به روش آفرزیس 93 درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون یزد، نقی تقوائی ضمن تایید خبر اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 36 هزار و 832 نفر به اداره کل انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد 30 هزار و 791 نفر موفق به اهدای خون شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10.5 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: از این تعداد 65.3 درصد اهداکننده مستمر، 9.9 درصد اهداکننده بار اولی و مابقی باسابقه بودند که به مراکز اهدای خون در استان جهت امر اهدای خون مراجعه داشتند.

دکتر تقوائی با اشاره به افزایش درخواست مراکز درمانی به پلاکت آفرزیس گفت: با توجه به تاثیر پلاکت آفرزیس در درمان بیماران و افزایش درخواست بیمارستان ها از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و 111 واحد پلاکت به روش آفرزیس توسط اهداکنندگان اخذ شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 93 درصد رشد داشته است.

 مدیرکل انتقال خون استان با اشاره به مشارکت پایین بانوان در اهدای خون بیان کرد: از مجموع اهداکنندگان خون فقط 2.9 درصد بانوان و مابقی آقایان هستند که به مراکز انتقال خون مراجعه داشتند.

وی در پایان با اطمینان خاطر به اهداکنندگان خون خاطرنشان کرد: دستورالعمل‌های بهداشتی، زدن ماسک، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و فاصله‌گذاری اجتماعی در مراکز اهدای خون به خوبی رعایت می‌شود و داوطلبان اهدای خون می‌توانند با خیال راحت و به دور از هیچ گونه دغدغه‌ای جهت این کار خداپسندانه مراجعه کنند.

گفتنی است پلاکت آفرزیس اغلب برای بیماران سرطانی کاربرد دارد و در روش اهدای پلاکت به روش آفرزیس فقط پلاکت اهداکننده گرفته می شود و مابقی اجزای خون به فرد بازگردانده می شود و پلاکت اهدایی فرد در فاصله 48 تا 72 ساعت در بدنش ساخته می شود.