اخبار و مطالب اخبار و مطالب

سهم بانوان از اهداي خون در استان یزد 3.3 درصد است

سهم بانوان از اهداي خون در استان یزد 3.3 درصد است

تقوائی در جمع اصحاب رسانه:
سهم بانوان از اهداي خون در استان یزد 3.3 درصد است
مدیرکل انتقال خون استان یزد سهم زنان را از اهدای خون در استان3.3 درصد اعلام کرد و گفت: مشارکت این قشر در زمینه اهدای خون کمرنگ است که بخشی از آن به باورهای رایج در جامعه مبنی بر کم خونی بانوان بازمی گردد.
به گزارش روابط عمومی، نقی تقوایی روز یکشنبه دهم مرداد به مناسبت هفته انتقال خون در جمع خبرنگاران استان افزود: اکثر زنان به علت ترس از ابتلا به کم خونی از اهدای خون پرهیز می کنند در صورتی که این تصور درستی نیست و خون گیری از مراجعان در صورتی که شرایط لازم را برای اهدای داشته باشند، انجام می شود.
وی اظهار کرد: مراکز انتقال خون قبل از اینکه اقدام به خونگیری کنند ابتدا معاینات لازم را انجام می دهند و اگر شخص شرایط لازم برای اهداي خون داشت، خون گیری انجام می شود.
تقوایی یادآور شد: بانوانی که مبتلا به کم خونی هستند از آنها خون گیری نمی شود و قرص آهن نیز به آنان داده می شود .
وی در ادامه افزود: در سال گذشته بیش از 50 هزار نفر به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کردند که از حدود 41 هزار نفر آنها خونگیری بعمل آمد.
تقوایی اظهار داشت: متوسط اهداکنندگان خون در این استان به ازای هر یک هزار نفر جمعیت 38.5 نفر است در حالیکه این رقم در کشور 27 نفر می باشد.
وی با بیان اینکه 58 درصد اهدا کنندگان خون استان یزد را اهداکنندگان مستمر تشکیل می دهند، افزود: این رقم در کشور 52 درصد است و اهدا کننده مستمر به کسانی اطلاق می شود که در یک دوره یکساله حداقل 2 بار خون اهدا کند.
تقوایی اظهار کرد: انتقال خون استان یزد افزون بر 99 درصد نیاز به خون و فراورده های خونی بیمارستان های استان را تامین می کند و با توجه به اینکه 40 تا 45 درصد تخت های بیمارستان های استان توسط بیماران غیربومی اشغال می شود، بخش قابل توجهی از اهدای خون استان برای بیماران نیازمند سایر مناطق کشور که در یزد درمان می شوند، مصرف می شود.
تقوایی افزود: سال گذشته 99 درصد گلبول قرمز، 98.2 درصد پلاسما و 95.7 درصد پلاکت درخواستی بیمارستان های استان، در یزد تامین شد که این میزان در کشور کم نظیر است.
***
اجرای طرح کاهش ضایعات خون
مدیرکل انتقال خون یزد گفت: به علت اینکه برخی از فرآورده های خونی را نمی توان در مدت زمان طولانی نگهداری کرد طرح کاهش ضایعات خون در استان اجرا شد.
وی با بیان اینکه این طرح در کشور به عنوان الگو معرفی شده، اظهار کرد: در راستای این طرح ضایعات خون به شدت کاهش یافته است
تقوایی هزینه تولید و تهیه هر کیسه فرآورده های خونی را حدود یک میلیون و 500 هزار ریال بیان کرد و افزود: با اجرای طرح کاهش ضایعات خون، در بررسی 3 ساله تقریبا ده میلیارد ریال صرفه جویی شد.
مدیر کل انتقال خون استان یزد مدت مجاز نگهداری پلاسما را دوسال، گلبول قرمز 35 روز و پلاکت را سه روز بیان کرد.
***
خیران پایگاه های انتقال خون را یاری کنند
تقوایی گفت: از خیران انتظار می رود همانطور که درهمه عرصه ها پیشقدم هستند، پایگاه ها انتقال خون استان را در خرید دستگاه ها و تجهیزات یاری کنند.
وی اظهار کرد: پایگاه انتقال خون استان به یکسری دستگاه های خاص نیاز دارد که هزینه خرید آنها سنگین است و تامین این مبالغ از طریق بودجه های دولتی ممکن نیست، بنابراین نیاز به همراهی خیران داریم.
***
بجای حجامت ، خون اهدا کنیم
تقوایی با بیان اینکه فردی که اقدام به حجامت می کند تا یک سال نمی تواند خون اهدا کند اظهار کرد: با توجه به اینکه در اهدای خون، فرد می تواند جان انسان های دیگر که نیاز به خون و فرآورده های خونی دارند را نجات دهد، توصیه به اهدای خون می کنیم.
تقوایی با بیان اینکه چهار پایگاه انتقال خون در استان فعال است گفت: در شهرستان هایی که پایگاه وجود ندارد براساس برنامه ریزی، و نیاز تیم هایی از استان به آن مناطق اعزام و از مردم خونگیری انجام می شود.
وی با بیان اینکه پایگاه انتقال خون استان با مشکل کمبود نیرو روبرو است، افزود: انتقال خون یک ارگان حیاتی است و باید مسئولان در زمینه تامین بودجه به این بخش توجه ویژه کنند.
وی از راه اندازی مرکز پذیره نویسی اهداکنندگان سلول های بنیادی خون ساز غیرخویشاوندی (مرکز سپاس) در آینده نزدیک در استان خبرداد.
وی ضمن اشاره به نامگذاری شعار هفته انتقال خون با شعار 'با اهدای خون، زندگی را به اشتراک بگذاریم' افزود: برگزاری همایش ورزش صبحگاهی ، همایش دوچرخه سواری و جشن سی و دومین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون از دیگر برنامه های هفته انتقال خون می باشد.
در پایان این نشست، از خبرگزاری ایرنا، صداوسیمای مرکز یزد و هفته نامه ملک بعنوان رسانه های برتر در حوزه انتقال خون تقدیر شد.