نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ضرورت توجه ویژه به اهدای مستمر خون و گسترش فرهنگ اهدای پلاسما و پلاکت آفرزیس

ضرورت توجه ویژه به اهدای مستمر خون و گسترش فرهنگ اهدای پلاسما و پلاکت آفرزیس


در جلسه هم اندیشی ستاد استانی پنجاه میلیون واحد اهدای خون در دستور کار انتقال خون یزد قرار گرفت؛ به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون استان يزد؛ اولین جلسه هم اندیشی ستاد استانی پنجاه میلیون واحد اهدای خون ، سه شنبه سوم اردیبهشت در دفتر مدیر کل انتقال خون یزد برگزار شد.

در این جلسه که با حضور مدیر کل ، معاونین، مسئول آفرزیس و مسئول جذب، آموزش و نگهداری اهداکنندگان برگزار شد، نقی تقوائی ضمن تقدیر از حس انسان دوستانه اهداکنندگان گفت: در خرداد امسال میزان اهدای خون به 50 میلیون واحد می رسد که امیدوارم همزمان با 24 خرداد روز جهانی اهداکنندگان خون بتوانیم گوشه ای از ایثارگری های اهداکنندگان که سرمایه های واقعی انتقال خون هستند بنحو شایسته تقدیر و تشکر نماییم.

مدير كل انتقال خون استان با ضرورت توجه ویژه به اهدای خون مستمر افزود: از نظر میزان سلامت خون بهترین آن توسط اهداکنندگان مستمر اهدا می شود چون اهداکنندگان مستمر آموزش و آگاهی لازم در خصوص معافیت های اهدای خون را می دانند از این حیث از مسئول اهداکنندگان خواست تا ضمن ایجاد انگیزه برای کارکنان بخش اهداکنندگان، تکریم ارباب رجوع با دقت بیشتری عملیاتی شود.

وی افزود: احترام کامل به اهدا کننده خون، ایجاد مزیت های معنوی و اجتماعی، و ایجاد جایگاه و پرستیژ اجتماعی اهدا کنندگان خون باید مد نظر قرار گیرد و برای این موضوع به طور ویژه برنامه ریزی شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته شش درصد از میزان اهدای خون مربوط به اهدای پلاسما بوده است ، تاکید کرد : با راه اندازی مرکز جامع اهدای خون و راه اندازی دستگاه های آفرزیس امکان اهدای پلاسما و پلاکت آفرزیس فراهم شده است و می توان با برنامه ریزی در حوزه جوانان، دانشجویان در قالب تفاهم نامه همکاری با جمعیت هلال احمر استان و دانشگاه های مختلف استان اطلاع رسانی لازم انجام شود.

ارتقا فرهنگ اهدای خون از طریق فضای مجازی و رسانه، افزایش اهدای خون بانوان ، افزایش مشارکت جوانان ، مصرف بهینه خون و مدیریت خون بیمار، تقدیر از اهداکنندگان مستمر خون و رابطین فعال از جمله مباحث مهم مورد بحث در جلسه بود.