نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

طرح بسیج واکسیناسیون رایگان

طرح بسیج واکسیناسیون رایگان


طرح بسیج واکسیناسیون رایگان علیه هپاتیت B ویژه اهدا کننده گان مستمر خون

سازمان انتقال خون کشور با هدف ارتقای سلامت اهداکنندگان مستمر خون و ارتقای ضریب سلامت خون و فرآورده های درمانی، طرح واکسیناسیون علیه عفونت «هپاتیت ب» را اجرا می کند.

سازمان انتقال خون ایران به مناسبت گرامیداشت روز جهانی هپاتیت مصادف با 6 مرداد ماه 1397، با حمایت و همکاری مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت این طرح را اجرا می کند.

هپاتیت ویروسی یکی از مشکلات بهداشت جهانی است که هیچ کشوری اعم از فقیر و غنی از آن در امان نیستند. این بیماری در شکل‌های متفاوتی ظاهر شده، راه‌های متنوعی برای انتقال دارد و شیوه‌های تشخیص و درمان آن از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. بنابراین لازم است در سراسر جهان، برای کنترل و پیشگیری از این بیماری متناسب با شرایط هر کشور برنامه ریزی انجام شود.

بدین منظور در راستای استراتژی جهانی برای حذف هپاتیت‌های ویروسی به‌عنوان یک تهدید بزرگ سلامت عمومی، تا سال2030 و هدفگذاری سازمان انتقال خون ایران در به صفر رساندن خطر انتقال بیماری های قابل انتقال از طریق خون و فرآورده های آن (zero risk) ، تفاهم نامه ای میان سازمان انتقال خون ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت B  در گروه اهداکنندگان مستمر خون منعقد شد.

همچنین براساس این تفاهم نامه در فاز اول برنامه که به صورت بسیج همگانی از اول مهرماه سال جاری تا پایان سال 97 اجرا می شود، اهداکنندگان مستمر بالای 29 سال (متولدین قبل از 1368/01/01) که قبلا طبق برنامه ایمن سازی علیه هپاتیت B واکسینه نشده اند، از طریق اداره کل انتقال خون استان با دریافت معرفی نامه، به مراکز بهداشتی درمانی مجری برنامه واکسیناسیون معرفی شده و واکسن هپاتیت B و کارت واکسیناسیون ویژه اهداکنندگان خون دریافت خواهند کرد.