اخبار و مطالب اخبار و مطالب

طرح ملی کاهش ضایعات فرآورده‌های خونی در یزد اجرا می‌شود

طرح ملی کاهش ضایعات فرآورده‌های خونی در یزد اجرا می‌شود

مدير كل انتقال خون استان یزد:

طرح ملی کاهش ضایعات فرآورده‌های خونی در یزد اجرا می‌شود

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی و اجرایی کاهش ضایعات فرآورده‌های خونی در یزد، گفت: این طرح با موفقیت در یزد به‌صورت کشوری اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومي، دكتر نقی تقوایی شامگاه پنجشنبه در مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون، اظهار داشت: استان یزد در بحث انتقال خون و تهیه فرآورده‌های خونی، یکی از استان‌های سرآمد در کشور به‌حساب می‌آید.

وی ادامه داد: متوسط اهدای خون در کشور 27 در هزار است، اما در استان یزد این اهدای خون 38 در هزار است و از هر یک هزار نفر یزدی، 38 نفر اقدام به اهدای خون می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه کسانی که سالانه حداقل دو مرتبه خون اهداء می‌کنند، اهداءکننده مستمر به‌حساب می‌آیند، بیان کرد: متوسط اهدای خون مستمر در کشور، حدود 50 درصد و در استان یزد 57 درصد است .

تقوایی در ارتباط با سلامت خون، گفت: استان یزد یکی از سالم‌ترین خون‌های کشور را دارد و روند انتخاب اهداءکنندگان بسیار دقیق است.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه خون و فرآورده‌های خونی به‌صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: سال گذشته طرح تحقیقاتی در رابطه با ضایعات فرآورده‌های خونی نوشته و اجرا شد و امیدواریم به کمک مراکز بیمارستانی طرح مدیریت مصرف خون به نحو احسن به اجرا درامده و شاهد کاهش ضایعات بیمارستانی باشیم.

تقوایی تصریح کرد: طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی یزد، بیش از 40 درصد تخت‌های بیمارستان‌های یزد توسط بیماران غیر یزدی استفاده می‌شود و انتقال خون یزد خون مورد نیاز آنها را تامین می‌کند، علاوه بر این استان یزد سال گذشته حدود 4 هزار واحد خون مورد نیاز دیگر استان‌ها را هم تامین کرد.

اجراي طنز و اجراي موسيقي انتقال خون و تقدير و تشكر از پرسنل از جمله برنامه هاي ديگر اين مراسم بود و  در پايان مراسم از پرسنل اهداكننده خون و عوامل اجرايي برنامه كه به صورت رايگان برنامه بزرگداشت نهم مرداد را اجرا نمودند تجليل به عمل آمد.