اخبار و مطالب اخبار و مطالب

مخترع يزدي اختراع خود را به انتقال خون هديه داد

مخترع يزدي اختراع خود را به انتقال خون هديه داد

     به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون يزد، محمد حسین دهقان دهنوی مخترع اولين آبسردكن ني دار در ايران و عضو شركت دانش بنيان در يزد با هدف خدمت به اهداكنندگان خون يك نمونه از اختراع خود را به اين اداره كل هديه داد.

     وي که تاکنون هشت اختراع را با تایید وزارت نیرو، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و بنیاد ملی نخبگان به ثبت مالکیت رسانده است، گفت: تمامی این اختراعات در زمینه صرفه جویی در مصرف آب و انرژی، حفظ محیط زیست و رعایت بهداشت بوده است و برای مصرف کنندگان علاوه بر راحتی استفاده، دارای صرفه اقتصادی است.
    وی درخصوص ویژگی های شیرآلات آبسردکن نی دار که درمرحله ثبت اختراع بین المللی است، بیان داشت: این دستگاه که قابلیت نصب بر روی انواع آبسردکن های خانگی و اداری را داراست به جای لیوان یک بار مصرف، نی را در یک بسته بندی و در محفظه مخصوص دراختیار افراد می گذارد و با فشار شاسی شیر آب و قرار دادن نی در دهان، آب با مقدار مورد نیاز و با فشار از پیش تنظیم شده وارد دهان می شود.

     این مخترع یزدی تصریح کرد: استفاده از این دستگاه بر روی آبسردکن ها علاوه بر کاهش 70 تا 80 درصدی اتلاف آب، موجب 70 درصد کاهش مصرف برق در آبسردکن ها می شود و با توجه به حذف لیوان یک بار مصرف، کمک بزرگی به محیط زیست خواهد بود.