نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مدير كل انتقال خون يزد در نشست خبري با اصحاب رسانه

مدير كل انتقال خون يزد در نشست خبري با اصحاب رسانه

گام بلند سازمان انتقال خون خون جهت تهیه محصولات نوین

به گزارش روابط عمومي، نشست خبری با اصحاب رسانه مدير كل انتقال خون يزد  به مناسبت نهم مرداد روزملي انتقال خون  و سالروز تاسیس سازمان انتقال خون برگزار شد.دكتر نقي تقوائي اظهار داشت: سازمان انتقال خون گام بلندی در جهت تهیه محصولات نوین برداشته است.

تهیه گلبول قرمز کم لوکوسیت، پلاکت و پلاسمای آفرزیس، خون شستشه شده و اشعه دیده از جمله محصولات و همچنین راه اندازی پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز ، پاسخگویی 98 درصدی درخواست های بیمارستانی و کاهش ضایعات خون و مدیرت مصرف خون از جمله دستاوردهای انتقال خون می باشد.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور به صورت میانگین از هر یک هزار نفر، 27 نفر اهدای خون می‌کنند، گفت: این آمار در استان یزد به نسبت کشوری بسیار بالاتر است و از هر یک هزار نفر، 38 نفر اقدام به عمل خداپسندانه اهدای خون می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد بیان کرد: در سال گذشته حدود 52 هزار نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد 40 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

تنها 2/6 درصد اهدا کنندگان خون در یزد خانم‌ها هستند

وی در ارتباط با اهدا کنندگان مستمر، گفت: اهدا کننده مستمر به کسی می‌گویند که حداقل در سال دو مرتبه اقدام به اهدای خون کند و در سال گذشته نزدیک به 63 درصد مراجعه کنندگان ما اهدا کنندگان مستمر بودند و در 4 ماه ابتدای امسال به 73 درصد رسیده است.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در ارتباط با ارسال فرآورده‌های خونی به سایر مراکز، عنوان کرد: مازاد خون مصرفی مراکز درمانی استان به دیگر استان‌ها ارسال می‌شود.

مصرف بالای خون و فرآورده های خونی در یزد

وی افزود: طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی، بیش از 35%  تخت‌های بیمارستانی اِشغال شده دراستان یزد مربوط به خارج از استان است که تامین خون آنها نیز باید توسط استان انجام گیرد.

مدیرکل انتقال خون استان یزد افزود: ما توانستیم 98 درصد از درخواست‌های بیمارستان‌ها را پاسخ دهیم .

تقوایی در ارتباط با آمار اهدای خون در چهارماهه اول استان یزد، گفت: بیش از 15 هزار نفر مراجعه کردند که 10 هزار و 400 نفر  موفق به اهدای خون شدند.

وی بیان کرد: امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در زمینه اهدا کنندگان مستمر با افزایش روبرو بودیم اما در زمینه اهدای خون بانوان، یک دهم درصد نسبت به سال گذشته کاهش اهدا را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه نسبت به سلامت افرادی که اهدا کنندگان مستمر هستند، تقریبا اطمینان وجود دارد، گفت: با وجود این اطمینان، بر روی تمامی فرآورده‌های خونی حتی این افراد آزمایش‌های ویروسی به صورت کامل انجام می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه خانم‌ها هر چهارماه یک مرتبه و آقایان هر سه ماه یک مرتبه می‌توانند خون اهدا کنند، گفت: حداکثر سن برای اهدای خون در اهدا کنندگان مستمر 65 سال و در اهدا کنندگان غیر مستمر 60 سال است.

تقوایی افزود: در استان یزد چهار مرکز ثابت داریم که دو مرکز در شهرستان یزد، یک مرکز در شهرستان اردکان و یک مرکز در شهرستان میبد فعالیت می‌کنند.