اخبار و مطالب اخبار و مطالب

میزان خون اهدایی در استان در سال 95 حدود 40 هزار واحد بوده است.

میزان خون اهدایی در استان در سال 95 حدود 40 هزار واحد بوده است.

مدیر کل انتقال خون استان یزد با اشاره به این که در سال گذشته استان یزد شاهد روند نزولی اهدای خون بانوان بوده است،گفت:

میزان خون اهدایی  در استان در سال 95 حدود 40 هزار واحد بوده است.

دكتر «نقی تقوایی» در گفتوگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، ضمن اعلام اين خبر، اظهار كرد: این سازمان نیاز به مشارکت حداکثری همه آحاد جامعه به ويژه بانوان در امر اهدای خون دارد و اين در حالي است كه متأسفانه در سال گذشته از اين لحاظ روند نزولی را در استان شاهد بوده‎‎ايم.

وي با بيان اين كه بنا بر فتوای برخي از مراجع و علماي دين، اهدای خون بر حجامت اولویت دارد، افزود: هنگامی که می‌توانیم از خون و فرآورده‌های خونی در راستای نجات همنوع خود استفاده کنیم، دور ریختن آن مناسب نیست لذا از شهروندان عزیز مي‎‎خواهيم كه به جای راه ‎‎ های قدیمی کم کردن خون، در امر مقدس اهدای خون سهیم باشند .

تقوايي در ادامه تهیه فراورده‌های خوني به جای خون کامل را یکی از چالش‌های مهم مراکز انتقال خون از جمله سازمان انتقال خون استان ذكر كرد و با اشاره به كاربردهاي درماني فرآورده‌های خوني، اعلام كرد: افزایش میزان پلاکت فرزیس، راه‌اندازی پلاسمای فرزیس و افزایش تهیه کیسه‌های کم لکوسیت از جمله محصولات نوین انتقال خون استان یزد در سال جاري هستند .

مدیر کل انتقال خون استان در این مورد افزود: اين محصولات نوین به صورت تخصصی توليد مي ‎‎ شود و برای درمان بیمارانی که مبتلا به بیماری ‎‎ های خاص هستند، مورد استفاده قرار می ‎‎ گیرد .

وي يكي ديگر از برنامه ‎‎ های اين مركز كه از چند سال گذشته شروع شده و امسال نيز دنبال خواهد شد را موضوع کاهش ضایعات خوني بیمارستان‏‏ها و استفاده و مدیریت مصرف بهینه خون و فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی استان ذكر كرد.

دكتر تقوايي در پايان نيز با تشکر از همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان و مراکز درمانی در این امر، اظهار كرد: کاهش ضایعات فراورده‌‌های خونی از اهم فعالیت‌‌های امسال انتقال خون استان خواهد بود.