اخبار و مطالب اخبار و مطالب

نکاتی برای یک اهدای خون موفق

نکاتی برای یک اهدای خون موفق*قبل ازاهدای خون ، مایعات اضافی بنوشید. شما می توانید مصرف مایعات اضافی را از یک روز قبل از اهدای خون شروع کنید. برای این کار می توانید آب ساده ویا آبمیوه را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که از مصرف مقادیر زیاد چای وقهوه که حاوی کافئین هستند ، اجتناب کنید.

*غذا خوردن را فراموش نکنید : مصرف صبحانه یا نهار در روز اهدای خون از اهمیت زیادی برخوردار است . علاوه بر آن بدن شما به انرژی اضافی برای اهدای یک واحد خون نیاز دارد. حتی بهتر است 1 تا 3 ساعت قبل از اهدای خون نیز غذای مختصری اضافه بر تغذیه معمول میل کنید.

* پرهیز از فعالیت بدنی شدید ، قبل وبعد از اهدای خون : اگر قبل از اهدای خون ، ورزش کرده اید ، توصیه می شود مایعات مصرف کنید تا جایگزین مایعاتی که در حین فعالیت بدنی از دست داده اید بشود ، سپس اقدام به اهدای خون نمایید.

*بلافاصله قبل از اهدای خون ، مایعات داغ مصرف نکنید ، سیگار نکشید وآدامس مصرف نکنید.

*لباس مناسب بپوشید : پیراهن مناسب برای اهدای خون ، پیراهنی است که بتوان آستین های آن را به راحتی تا بالای آرنج بالا برد تا در طی مرحله خونگیری ، احساس ناراحتی برای شما ایجاد نشود.

*آرامش خود را حفظ کنید.

مرحله خونگیری

    عملیات خونگیری از زمان ورود سوزن خونگیری به دست شما ، تا خروج آن ، به حداکثر 20 دقیقه زمان احتیاج دارد. در طول این مرحله ، کارشناس پزشکی مجربی در کنار تخت شما ، جمع آوری خون را به دقت زیر نظر داشته و مراقب است تا آسایش وآرامش شما در حین خونگیری به حد کافی تأمین باشد. علاوه بر آن ، فرصتی فراهم شده است تا شما و کارشناس ما گپی دوستانه داشته باشید.

    اکثر اهداکنندگان خون ، در مرحله خونگیری مشکلی را احساس نمی کنند ، ولی این احتمال وجود دارد که درصد کمی از افراد ، درجاتی از سرگیجه را تجربه کنند. ممکن است قدری مضطرب وهیجان زده باشید. به ویژه اگر اولین نوبت اهدای خون شما باشد. خوب است بدانید ، که اکثر اهداکنندگان خون ، پس از خونگیری احساس خود را چنین بیان داشته اند ، که اهدای خون خیلی راحت ، آسان ومفرح تر از آن چیزی بوده است که قبلا فکر می کرده اند . پس آرامش خود را حفظ کنید. درصورتی که دچار مشکلاتی نظیر سرگیجه ، تهوع ، سردرد ، درد ناحیه شکم ، قفسه سینه ویا محل ورود سوزن ، اشکال در نفس کشیدن ویا هرگونه ناراحتی دیگری شدید ، بلافاصله به اطلاع کارشناس انتقال ما که در کنار شما نشسته است ، برسانید .

    البته توجه داشته باشید که مشکلات ذکر شده بسیار بندرت رخ می دهند ودر ان صورت هم درا کثر مواقع چیز مهمی نبوده وبا رسیدگی کادر پزشکی مجرب ما بلافاصله رفع می شود.