نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

هر کیسه خون جان سه نفر را نجات می دهد

هر کیسه خون جان سه نفر را نجات می دهد

مدیر کل انتقال خون یزد در جمع دانش آموزان،

هر کیسه خون جان سه نفر را نجات می دهد

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان یزد ؛ نقی تقوائی با حضور در مدرسه متوسطه پسرانه شهید فهمیده و شرکت در نماز جماعت این مدرسه، از دانش آموزان خواست تا رسیدن به سن اهدای خون در بین خانواده های خود مبلغ فرهنگ اهدای خون باشند.

در این مراسم که برخی مسئولین آموزش و پروش ناحیه دو نیز حضور داشتند، مدیر کل انتقال خون استان بعد از اقامه نماز جماعت با اشاره به ضرورت و اهمیت اهدای خون گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته از هر سه نفر یک نفر در طول عمر خویش به خون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کند و هر کیسه خون می تواند جان سه نفر را نجات بدهد و این خون جایگزین ندارد، و تنها با اهدای خون افراد نوع دوست تامین می شود.

وی با اشاره به سن اهدای خون خاطر نشان کرد: دانش آموزان می توانند از 19 سالگی خون اهدا نمایند و تا رسیدن به این سن می توانید مبلغ فرهنگ اهدای خون باشید و در جامعه ، مدرسه و یا حتی در بین خانواده و فامیل خود با ترویج این کار انسان دوستانه در نجات جان بیماران شریک باشید و طبق آیه قرآن که می فرماید "هر کس یک نفر را نجات دهد گویا بشریت را نجات داده است" مشمول این آیه قرآن قرار می شوید.

مدیر کل انتقال خون یزد با تشریح وضعیت اهدای خون در استان گفت: انتقال خون علاوه برتامین خون سالم وکافی برای بیماران با ایجاد"مرکز جامع اهدای خون" محصولات جدیدی همچون پلاکت و پلاسمای آفرزیس و پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز را عهده داراست و یکی از ادارات برتر در کشور است .

در ادامه وی با اشاره به خدمات جدید انتقال خون افزود: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته در این اداره کل امکان اهدای پلاسما و پلاکت به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی افزود: در طی فرایند اهدای پلاسما یا پلاکت به روش آفرزیس، خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود و بسته به نیاز بیماران پلاکت یا پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

در پایان مراسم چند سوال در زمینه اهمیت نماز و اهدای خون مطرح شد و به دانش آموزانی که پاسخ صحیح دادند به رسم یادبود اقلام فرهنگی اهدا شد.