نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

همت بلند یزدی ها در اهدای خون ستودنی است

همت بلند یزدی ها در اهدای خون ستودنی است

مدیر کل انتقال خون استان در مراسم بزرگداشت 14 ژوئن گفت: ترویج فرهنگ کمک و همدلی علی الخصوص سنت حسنه اهدای خون با شعار "اهدای خون سالم، اهدای زندگی" در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه در بین نسل جوان ضروری است و باید استمرار داشته باشد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون استان یزد؛ مراسم بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان خون روز یکشنبه 25 خرداد در دفتر مدیر کل انتقال خون یزد با حضور اهداکنندگان خون و پلاکت، اهداکنندگان پلاسما بهبود یافتگان کووید 19 و افرادی که در زمان شیوع ویروس کرونا یاری گر انتقال خون بودند، به صورت خیلی خاص و محدود و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.

در ابتداي مراسم نقی تقوائي؛ مدیر کل انتقال خون استان با گراميداشت و تبریک 14ژوئن (مصادف با 25 خرداد) روز جهاني اهداكنندگان خون و اشاره به شعار امسال "اهدای خون برای جهانی سالمتر" در خصوص فعاليت سازمان انتقال خون ، جايگاه انتقال خون استان در كشور و بر لزوم استمرار ترويج فرهنگ اهداي خون در استان سخنراني نمود.

وی با بیان این‌که طی چند سال گذشته تقریبا 100 درصد خون مورد نیاز مراکز درمانی استان از سوی اداره کل انتقال خون یزد تأمین شده است،‌ افزود:‌ میزان متوسط اهدای خون در کشور حدود 26 در هزار نفر است و این آمار در استان یزد حدود 36 در هزار نفر است که به همت اهداکنندگان خون بر می گردد.

مدیرکل انتقال خون یزد با بیان این‌که از اول اردیبهشت ماه پروژه جمع آوری پلاسما بهبود یافتگان کووید 19 در استان یزد آغاز شده است، ‌گفت:‌ از بهبود یافتگان کووید 19 که یک ماه از بهبودیشان گذشته و سالم هستند، دعوت به عمل می آید در سه یا چهار ماه اول بعد از بهبودی که می توانند ماهی یکبار پلاسما اهدا کنند، به انتقال خون واقع در صفاییه مراجعه کنند و در صورت داشتن شرایط لازم، اهدای پلاسما داشته باشند و توجه داشته باشند هرچه از مدت زمان بهبود بیماری این افراد می گذرد، سطح آنتی بادی بدن آنها کاهش می یابد و غلظت کافی را نخواهد داشت.

 

این مسئول با بیان این‌که زنان یزدی مشارکت کمتری در بحث اهدای خون دارند، تأکید کرد:‌ قبل از هرگونه فرآیند خونگیری آزمایشات لازم برای اطمینان خاطر از توان افراد متقاضی انجام می‌شود و اگر فرد شرایط لازم جهت اهدای خون را داشت از وی خونگیری به عمل می آید.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در پایان با بیان این‌که بیش از 70 درصد زنانی که تاکنون برای اهدای خون مراجعه کردند از شرایط لازم برای اهدای خون برخوردار بودند،‌ خاطرنشان کرد:‌ انتقال خون یزد در بحث اهداکننده زن از میزان متوسط کشوری پایین تر است.

در پایان مراسم از اهداكنندگان مستمر مرد و زن در زمینه اهدای خون و فرآورده های آن با اهداي گل و لوح تقدیر  تجليل به عمل آمد.