نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پاسخگویی 99/6 درصد انتقال خون یزد به درخواست بیمارستان ها

پاسخگویی 99/6 درصد انتقال خون یزد به درخواست بیمارستان ها

به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون يزد،جلسه مشترک معاونت درمان دانشگاه با روئسا و مدیران بیمارستان ها، چهارشنبه بیستم تیر با حضور مديركل انتقال خون استان، رئیس، معاونین درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد و مديران و روسای بیمارستان های استان برگزار شد.

مدير كل انتقال خون استان ضمن تشکر بابت کاهش ضایعات خون و فرآورده های خونی در بیمارستان ها در مورد اهميت استقرار سيستم مراقبت از خون (هموويژيلانس) ونتايج آن در بيمارستانها توضيحاتي ايراد نمود.

نقی تقوائی با اشاره به حرکت انتقال خون به سمت محصولات نوین گفت: هدف سازمان انتقال خون حفظ متوسط اهدای خون و حرکت به سوی محصولات جدید مثل پلاکت آفرزیس و پلاسمای آفرزیس، گلبول قرمز کم لوکوسیت ، پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز و غیره می باشد که با تولید محصولات با کیفیت جدید در ارائه خدمات به بیماران  کمک نمود.

وی در ادامه با اشاره به افزایش 80 درصدی تولید پلاکت آفرزیس و تحویل آن به بیمارستان ها گفت: میزان تحویل خون و فرآورده های خونی به درخواست بیمارستان ها در خصوص گلبول قرمز 99/9 درصد، پلاکت 98/8 درصد و فرآورده های پلاسمایی 99/8 درصد و در مجموع با پاسخگویی به 99/6 درصد درخواست های بیمارستانی این اداره کل توانسته یکی از بالاترین رتبه های کشوری را به خود اختصاص دهد.

وی ضمن تاکید بر مدیریت مصرف خون افزود: در حالی که میزان متوسط مصرف خون در کشور  26 در هزار است ولی در بیمارستان های استان شاهد مصرف بالای خون و فرآورده های خونی هستیم که نیاز به بازنگری در مصرف آن مطابق با استانداردهای جهانی است و این اداره کل آمادگی دارد تا با برگزاری جلسات و کارگاه های آموزشی برای کادر درمانی بیمارستان ها در راستای رسیدن به کاهش مصرف خون و فرآورده های خونی و مدیریت مصرف خون قدم بر دارد.

سپس مسئول كميته هاي بيمارستاني و سيستم هموويژلانس انتقال خون يزد در مورد مشكلات و مسائل طب انتقال خون و نحوه اجرائي شدن سيستم مراقبت از خون در مراكز درماني صحبت نمود.

دکتر فاطمی در ادامه مسئول كميته هاي بيمارستاني انتقال خون يزد ضمن تشكر از مديران و مسولين بانك خون بيمارستان ها افزود: در حال حاضر در هر 18 بيمارستان استان، سيستم مراقبت از خون برقرار است و برخی بیمارستان ها نیز عوارض تزریق خون را به خوبی گزارش می کنند و امیداوریم با برگزاری جلسات توجيهي برای پزشکان جراح بتوانیم در خصوص درخواست خون و فرآورده های خونی بیمارستان ها و همچنین مدیریت مصرف خون و فراورده هاي خونی قدم برداریم.

در ادامه مسئول سیستم مراقبت از خون و کمیته های بیمارستانی انتقال خون به پاسخگویی در خصوص پایش بانک خون بیمارستانها و رفع ابهامات مدیران و روسای بیمارستان ها پرداخت.