نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پروژه جمع آوری و ذخیره پلاسما بهبود یافتگان کووید 19 در انتقال خون یزد آغاز شد

پروژه جمع آوری و ذخیره پلاسما بهبود یافتگان کووید 19 در انتقال خون یزد آغاز شد

مدیر کل انتقال خون یزد از بهبود یافتگان کووید 19 خواست با حضور در انتقال خون یزد واقع در میدان ابوذر در پروژه جمع آوری و ذخیره پلاسما با هدف تامین نیازهای درمانی پیش بینی شده مراکز درمانی شرکت کنند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل انتقال خون يزد، نقی تقوایی چهارشنبه سوم اردیبهشت در گفتگو با برنامه رادیو پیام یزد ضمن تایید خبر افزود: این پروژه از اول اردیبهشت ماه آغاز شده و مخاطبین این پروژه افرادی هستند که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده است.

وی ادامه داد: ستاد علمی انتقال خون کشور با تشکیل جلسات متعدد به این نتیجه دست یافته است که می تواند با اجرای این طرح عملیاتی نیازهای آینده کشور در خصوص کمک به بیماران مبتلا شده به این ویروس را تامین کند.

دکتر نقی تقوایی هدف اصلی این طرح را تامین پلاسمای مورد نیاز مراکز درمانی خواند و ادامه داد: امیدواریم بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا به شکرانه ی بازیابی سلامتی شان با سازمان انتقال خون که همواره مورد اعتماد مردم بوده است همراه شوند.

مدیر کل انتقال خون یزد با بیان اینکه شرکت در این پروژه کاملا داوطلبانه است یادآور شد: داوطلبین اهدای پلاسما معاینه و مشاوره می شوند و پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط از آنان پلاسما دریافت می شود.

دکتر تقوایی اظهار داشت: اگرچه هنوز کارآزمایی های بالینی ادامه دارد اما نتایج اولیه پلاسما درمانی بیماران در مراحل اولیه ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای مختلف و از جمله ایران موفقیت آمیز بوده است.

دکتر نقی تقوایی تاکید کرد: حتی اگر کشور از این بیماری رهایی یابد و از پلاسماهای دریافتی در تزریق مستقیم به بیماران استفاده نشود می توان از این پلاسماها نیز مانند سایر پلاسماهای تولیدی و استحصالی در تولید سایر داروهای مورد نیاز کشور بهره گرفت و از این رو این پروژه هیچگونه اتلاف منابع مالی و انسانی  در پی نخواهد داشت.

گفتنی است اهداکنندگان با سن 18-60 سال که شرایط عمومی اهدای خون را دارند می توانند به مراکز انتقال خون در یزد و 13 استان دیگر مراجعه کنند.