نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیوند بسیجیان با اهدای خون

پیوند بسیجیان با اهدای خون


همزمان با رزمایش محمد رسول اللهبه گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان یزد، همزمان با رزمایش محمد رسول الله و در آستانه گرامیداشت هفته دفاع مقدس تعدادی از خواهران و برداران بسیجی با حضور در انتقال خون یزد، به کمک بیماران شتافتند.

در این مراسم که فرماندهان پایگاه های مقاومت بسیج نیز حضور داشتند قبل از اهدای خون در جلسه آموزشی اهدای خون شرکت نمودند و از نزدیک با نحوه تهیه خون و فرآورده های خونی آشنا شدند.

در این جلسه علی محمد عطابخش مسئول آفرزیس با اشاره به خدمات جدید انتقال خون افزود: با راه اندازی دستگاه های خاص و پیشرفته در این اداره کل امکان اهدای پلاسما و پلاکت به روش آفرزیس فراهم گردیده است.

وی در ادامه افزود: در طی فرایند اهدای پلاسما یا پلاکت به روش آفرزیس، خون کامل گرفته شده از اهداکننده سانتریفیوژ می شود و بسته به نیاز بیماران پلاکت یا پلاسمای آن جدا شده و سایر اجزای خون مجددا به فرد برگردانده می شود.

وی با بیان این مطلب که هر فرد اهداکننده می تواند 2 بار در هفته اهدای پلاسما داشته باشدگفت: فاصله بین هر دوبار اهدای پلاسما متوالی بایستی حداقل 48 ساعت باشد و به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از 24 بار اهدای پلاسما صورت گیرد.

علی محمد عطابخش در سخنان پایانی خود با اشاره به پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز در این مرکز گفت: اهداکنندگان می توانند همزمان با اهدای خون در پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز نیز ثبت نام نمایند و یک نمونه اهدایی از آنان در بانک خون اطلاعات سازمان انتقال خون به مدت 10 سال ذخیره می شود تا در صورت نیاز و تشابه ژنتیکی ، آن فرد بتواند جان یک بیمار را نجات دهد.

نکته قابل ذکر حضور پرشور خواهران بسیجی بود که در پایان جلسه دوش تا دوش برادران بسیجی در پذیره نویسی سلولهای بنیادی و اهدای پلاکت و پلاسما آفرزیس و اهدای خون شرکت کردند.