نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چرا حجامت؟ اولويت با اهداي خون است.

چرا حجامت؟ اولويت با اهداي خون است.

دكتر تقوایی در گفتگو با روزنامه ملک:

چرا حجامت؟ اولويت با اهداي خون است.

     به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون يزد، دكتر نقی تقوايي؛ مدیر کل انتقال خون استان در گفتگو با خبرنگار روزنامه ملک گفت: حجامت اقدامی درمانی در طب سنتی است که زمان و جایگاه مخصوص به خود را دارد در حالی که مردم به اشتباه آن را برای کم کردن غلظت خون و تصفیه خون مورد استفاده قرار می دهند و شاهد آن هستیم که در بیشتر موارد حجامت ، لزومی برای این عمل وجود نداشته است و باید توجه داشت که هم حجامت و هم اهدای خون در زمان خاص خود می تواند مفید باشد.

     وی ادامه داد: با توجه به اینکه در اهدای خون، وسایل مورد نیاز کاملا استریل و بهداشتی است همچنین فرد می تواند با اهدای خون خود جان انسان های دیگر که نیاز به خون و فرآورده های خونی دارند را نجات دهد بهتر است شهروندان در شرایط غیر لزوم به سمت حجامت نروند.

     مدير کل انتقال خون یزد ابراز داشت: براساس استاندارد سازمان انتقال خون، کسانی که حجامت ، تتو یا تیغ زنی می‌کنند تا یک‌سال نمی‌توانند خون اهدا کنند چون احتمال انتقال برخی بیماریهای عفونی همچون هپاتیت بی، سی و ایدز از طریق زخمهای پوستی وجود دارد.

وی اطمينان نداشتن از شرايط کاملا بهداشتي در حجامت،خالکوبی و دیگر دستکاری های پوست و  غيراستاندارد بودن شرايط فيزيكي و احتمال وارد شدن باکتري به خون را از علل دريافت نکردن خون از افراد ذکر شده عنوان کرد و گفت: سازمان انتقال خون از شهرونداني که بر این کارها اصرار دارند و مي خواهند خون هم اهدا کنند، تقاضا دارد قبل از انجام حجامت خون اهدا کنند. دراین گونه کارها با ايجاد خراش برروي پوست، مهمترين مرز بين فضاي بيروني و خون شكسته مي‌شود و شرايط را براي ايجاد آلودگي و رشد ميكروب مساعد مي‌كند.

مدیر کل انتقال خون افود: در حجامت، خون فرد دور ریخته می‌شود، اما در اهدای خون، خون اهداشده برای 3 بیمار نیازمند گلبول قرمز، پلاکت و پلاسمای آن (و بسیاری فرآورده‌های خونی دیگر) مورد استفاده قرار می‌گیرد که این می‌تواند جان افراد را نجات دهد. ‌ترویج استفاده از روش حجامت در زمانی صورت می‌گرفت که علم اهدای خون وجود نداشت ولی امروزه که امکان اهدای خون و نجات زندگی افراد بیمار وجود دارد، بیایید به بیماران نیازمند فکر کنیم و با اهدای خون،پلاکت یا پلاسما در نجات جان همنوعانمان قدم برداریم.

 وی در پايان ابراز داشت شخصي كه خون اهدا مي‌كند ،هم از مزاياي حجامت بهره مند مي‌شود هم به سلامت و حيات انسان‌هاي دردمند ديگر كمك مي‌كند. و علاوه بر آن  براساس فتاوای اکثر فقهای شیعه نیز در شرایط یکسان  برای حجامت و اهدای خون، اولویت با اهدای خون است چرا که با این کار انسان جان همنوع خود را نجات می دهد.

ومن احیاها فکانما احیا الناس جمیعا * هرکس جان یک نفر را نجات دهد گویا جان همه بشر را نجات داده است*

سوره مائده آیه 32