اخبار و مطالب اخبار و مطالب

چه کارهایی قبل و پس از اهدای خون صورت می پذیرد ؟

چه کارهایی قبل و پس از اهدای خون صورت می پذیرد ؟ چه کارهایی قبل و پس از اهدای خون صورت می پذیرد ؟

بسته به اینکه شما اهداکننده مستمر بوده یا اولین باری است که خون اهدا می کنید سرویس انتقال خون باید اطمینان حاصل کند که اهدای خون هیچگونه زیانی به شما نمی رساند همچنین می بایست اطمینان حاصل شود که خون شما برای شخصی که آن را دریافت می نماید نیز کاملا بی ضرر است .

    قبل از اهدای خون چندین سوال در مورد تاریخچه پزشکی شما سلامت و روش زندگی شما در گذشته و حال پرسیده می شود . ممکن است از شما سوالاتی در ارتباط با سفرهای اخیر شما پرسیده شود به عنوان مثال اگر شما در ناحیه ای زندگی می کنید که مالاریا وجود ندارد از شما سوال می شود که آیا اخیرا سفری به یک کشور منطقه گرمسیری داشته اید.

    این سوالات فقط به منظور حفظ سلامت شما وسلامت شخصی است که خون شما را دریافت می نماید. هرگونه سوال در مورد اطلاعات شخصی به صورت محرمانه حفظ شده از آن به منظور دیگری استفاده نخواهد شد.به شما گفته خواهد شد که آیا برای اهدای خون مناسب هستید واگر خیر آیا می توانید در آینده خون اهدا نمایید.

    معاینه پزشکی مختصری هم از شما بعمل خواهد آمد تا نبض ، فشار خون و وزن شما کنترل گردد. سپس یک قطره خون از نوک انگشتتان گرفته می شود تا اطمینان حاصل گردد که اهدای خون شما را کم خون نمی نماید.

     سلامت شما برای سرویس انتقال خون بسیار مهم بوده بدون حصول اطمینان از اهدای بی خطر خون از شما خونی گرفته نمی شود.

    اهدای خون ساده می باشد. شما به راحت ترین حالت ممکن اغلب بر روی تخت یا صندلی مخصوص قرار می گیرید.

     ناحیه داخل آرنج شما با محلول های ضدعفونی کننده قبل از آنکه یک خونگیر آموزش دیده سوزن استریل خود را که به یک کیسه خون مخصوص متصل است وارد ورید شما نماید پاک می کند. زمان جمع آوری خون یعنی اززمانی که فلبوتومی شروع می شود تا اینکه کیسه خون به اندازه کافی پرشود نباید از 10 دقیقه تجاوز نماید ومعمولا کمتر از این مدت است . لیکن کل زمان اهدای خون ( خونگیری وزمان استراحت ) حدود 20 تا 25 دقیقه طول می کشد.