نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کاهش ضایعات بزرگترین دستاورد انتقال خون یزد در دهه اخیر بوده است

کاهش ضایعات بزرگترین دستاورد انتقال خون یزد در دهه اخیر بوده است

مدیر کل انتقال خون استان یزد:

کاهش ضایعات بزرگترین دستاورد انتقال خون یزد در دهه اخیر بوده است

مدیر کل انتقال خون استان با حضور در جلسه مدیریت مصرف خون در جمع پزشکان بیمارستان شهید صدوقی یزد با اشاره به پاسخگویی صددرصدی انتقال خون استان به درخواست مراکز درمانی، کاهش ضایعات بیمارستانی از 13% به حدود 5درصد بزرگترین دستاورد این اداره کل معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان یزد، روز دوشنبه سیزدهم دی ماه مدیرکل انتقال خون استان در جمع پزشکان متخصص و فوق تخصص آنکولوژی بیمارستان شهید صدوقی یزد حضور یافت و در خصوص محصولات نوین انتقال خون، تبیین جایگاه انتقال خون یزد در کشور و ارائه محصولات انتقال خون به مراکز درمانی با بهترین کیفیت صحبت کرد.

مدیر کل انتقال خون استان با اشاره به اینکه استان یزد به یکی از قطب های درمان کشور تبدیل شده است در خصوص وضعیت اهدای خون در استان هم گفت: با توجه به اینکه حدود 40 درصد از اشغال تخت های مراکز درمانی استان مربوط به هموطنانی است که از استان های همجوار مراجعه می کنند، در حال حاضر ذخایر خون و فرآورده های خون دراستان در وضعیت مناسبی قرار دارد و تمام تلاش کارکنان این مجموعه پاسخگویی کامل به درخواست های مراکز درمانی است و حتی گاهی مواقع استان های همجوار که اعلام نیاز کنند پاسخگوی آنها نیز هستیم.

وی با اشاره به پایین بودن سواد انتقال خون برخی پزشکان و متخصصین گفت: متاسفانه یکی از چالش های پیش روی اداره کل پایین بودن سواد انتقال خون برخی پزشکان و متخصصین انکولوژی است که اگر تدابیری اندیشه شود که دانشجویان رشته پزشکی یک واحد درسی در حوزه انتقال خون را بگذرانند تا حد زیادی این چالش برطرف می شود.

در ادامه جلسه پزشکان متخصص و فوق تخصص آنکولوژی، زنان زایمان و پزشکان بخش پیوند در صحبت های جداگانه به ارائه دیدگاه های خود درباره نحوه تعامل مراکز درمانی با انتقال خون و همچنین چگونگی دریافت خون و فرآورده های آن بحث و تبادل نظر شد.

در پایان جلسه مسئول هموویژلانس انتقال خون یزد با طرح موضوعاتی همچون مدیریت مصرف خون، عوارض تزریق خون، نحوه درخواست فرآورده های خون و صحیح مصرف نمودن آن و همچنین سعی در کاهش ضایعات پرداخت و در خصوص درخواست های منطقی فرآورده ها از سوی مراکز درمانی بحث و تبادل نظر شد.