نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کاهش ضایعات و پاسخگویی صددرصدی به مراکز درمانی از جمله افتخارات انتقال خون یزد

کاهش ضایعات و پاسخگویی صددرصدی به مراکز درمانی از جمله افتخارات انتقال خون یزد

مدیر کل انتقال خون یزد در مراسم روز جهانی اهداکنندگان خون اشاره نمود؛

کاهش ضایعات و پاسخگویی صددرصدی به مراکز درمانی از جمله افتخارات انتقال خون یزد

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل انتقال خون استان یزد؛ همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان خون روز شنبه 25 خرداد همزمان با سراسر کشور در سالن همایش اداره کل انتقال خون یزد با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار،فرماندار، مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری، معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان، رابطین و اهداکنندگان خون برگزار و در پایان از اهداکنندگان شاخص تقدیر و تشکر شد.

در ابتداي مراسم نقی تقوائي؛ مدیر کل انتقال خون استان با گراميداشت و تبریک روز 24 خرداد روز جهاني اهداكنندگان خون و اشاره به شعار امسال روز جهانی "دسترسی به خون سالم،حق همه نیازمندان به خون " در خصوص فعاليت سازمان انتقال خون ، جايگاه انتقال خون استان در كشور و بر لزوم ترويج فرهنگ اهداي خون در استان سخنراني نمود.

تقوایی در ادامه با بیان این‌که تمام استاندارهای جهانی در اداره کل انقال خون استان یزد رعایت می‌شود،‌ تصریح کرد: در حال حاضر فرآیند کامل دریافت پلاسما بصورت آفرزیس در این مرکز انجام می‌شود.

مدیرکل انتقال خون یزد با بیان این‌که زمینه دریافت پلاسما به صورت آفرزیس در استان یزد ایجاد شده است و هر فرد می‌تواند هر 2هفته یک بار نسبت به اهدای پلاسما اقدام کنند،‌گفت:‌ در سال گذشته 2601 نفر در استان یزد پلاسما اهدا کردند.

وی با بیان این‌که طی چند سال گذشته تقریبا 100 درصد خون مورد نیاز مراکز درمانی استان از سوی انتقال خون تأمین شده است،‌ افزود:‌ میزان متوسط اهدا خون در کشور 27 در هزار نفر است و این آمار در استان یزد 38 در هزار نفر است که به همت اهداکنندگان خون در استان بر می گردد.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به دستاوردهای این اداره کل طی چند سال گذشته گفت:‌ ایجاد زمینه پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز از جمله فرایندهای انتقال خون در استان است که نقش مهمی در تسهیل کردن پیوند سلولهای بنیادی در کشور ایفا می‌کند.

این مسئول با بیان این‌که بانوان یزدی مشارکت کمتری در بحث اهدا خون دارند، تأکید کرد:‌ قبل از هرگونه فرآیند خونگیری معاینات و آزمایش لازم برای اطمینان خاطر از توان اهدای خون افراد متقاضی انجام می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در پایان با بیان این‌که بیش از 70 درصد بانوانی که تاکنون برای اهدا خون مراجعه کردند از شرایط لازم برای اهدای خون برخوردار بودند،‌ خاطرنشان کرد:‌ انتقال خون یزد در بحث اهداکننده زن از میزان متوسط کشوری پایین تر است.

در پایان مراسم با حضور مسئولین استان از اهداكنندگان مستمر خون مرد و زن ، اهداكنندگان پلاسما و پلاکت با اهداي هدایایی تجليل به عمل آمد.

اجرای گروه هنری سما به سرپرستی هنرمند کشوری مهدی صادقی ، تقدیر از هنرمندان حامی انتقال خون و تقدیر از رابطین فعال در مبحث اهدای خون از جمله برنامه های دیگر این مراسم بود.