نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کاهش 9 درصدی اهدای خون در یزد

کاهش 9 درصدی اهدای خون در یزد

مدیرکل انتقال خون استان گفت: به علت شیوع ویروس کرونا، اهدای خون در استان یزد در شش ماه نخست سال با کاهش 9 درصدی روبرو بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان یزد، نقی تقوائی با بیان اینکه از زمان شیوع  ویروس کرونا مراجعه به مراکز انتقال خون کاهش داشته است، گفت: در شش ماه نخست امسال 23 هزار و 626 نفر به به مراکز انتقال خون استان یزد مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 19 هزار و 108 نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد افزود: بیش از 62 درصد مراجعه کنندگان اهدای خون در این مدت مربوط به اهداکنندگان مستمر و بیش از 25 درصد اهداکننده باسابقه بوده‌اند و حدود 12 درصد نیز برای بار اول خون خود را اهدا کرده‌اند.

تقوایی با اشاره به مشارکت پایین بانوان یزدی در امر اهدای خون گفت: از مجموع اهدا کنندگان خون در استان در شش ماهه نخست امسال، 3.6 درصد را بانوان و 96.4 درصد را آقایان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در این مدت 344 نفر پلاسما آفرزیس و 355 نفر پلاکت آفرزیس اهدا کرده اند، عنوان کرد: 29 هزار و 621 واحد خون و فرآورده‌های خونی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان و بیش از دو هزار و 600 واحد خون و فرآورده‌های خونی نیز به استان‌های همجوار که نیاز داشتند تحویل داده شده است.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در پایان با اشاره به پویش شکرانه سلامت در خصوص اهدای پلاسما بهبودیافتگان کووید 19 تصریح کرد: همه افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در محدوده سنی 18 تا 60 سال قرار دارند و یک ماه از بهبودی کامل آنها گذشته است، در صورت داشتن شرایط لازم برای اهدای پلاسما به اداره کل انتقال خون یزد واقع در صفاییه، میدان ابوذر مراجعه نموده و ضمن شرکت در این پویش در جهت نجات جان بیماران این اداره کل را یاری کنند.