نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

یزدی ها 4/5 درصد، بیشتر از پارسال خون دادند

یزدی ها 4/5 درصد، بیشتر از پارسال خون دادند

یزد- ایرنا- مدیرکل انتقال خون یزد از افزایش 4.5 درصدی اهدای خون در این استان در 6 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا دکتر نقی تقوایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی این مدت، 26 هزار و 137 نفر به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کردند که 21 هزار و 157 نفر آنها موفق به اهدا خون شدند. وی تعداد خون دهندگان مستمر در این مدت را 66.3 درصد بیان و یادآور شد: اهداکننده مستمر به کسی اطلاق می‌شود که سالی حداقل 2 بار خون اهدا کرده باشد. مدیرکل انتقال خون یزد در ادامه خاطرنشان کرد: از مجموع اهداکنندگان 24.3 درصد با سابقه و بقیه، بار اولی بودند.

تقوایی، تعداد مردان اهداکننده خون در این مدت را 97 درصد و بانوان 3 درصد اعلام کرد و از بانوان خواست که در این امر هم حضوری فعال داشته باشند. وی با بیان اینکه در سالجاری 34 هزار و 504 واحد و فرآوردهای خونی به مراکز درمانی استان ارسال شد افزود: همچنین 749 پلاسما فرزیس و 359 واحد پلاکت فرزیس در این استان تهیه شد.

تقوایی در ادامه یادآور شد: در 6 ماهه نخست پارسال 28 هزار و 459 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه نمودند که از 20 هزار و 244 نفر آنها خونگیری بعمل آمد.

وی داشتن حداقل وزن 50 کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر جنسی، پایین نبودن فشارخون، حداقل 18 و حداکثر 60 سال سن، برخورداری از سلامت کامل و نداشتن ابتلا به کم‌خونی از شرایط فردی اهداکننده خون دانست.
تقوایی اضافه کرد: خون‌های اهدایی در جراحی، تصادف، زایمان و بسیاری از بیماری‌ها از جمله تالاسمی و هموفیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدیرکل انتقال خون یزد، نوع آزمایش‌ها را هپاتیتC،B  و ایدز عنوان کرد و گفت: متوسط اهداکنندگان خون در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت 27 نفر است که این عدد در یزد 10 نفر بیشتر است.
هم‌اکنون چهار پایگاه انتقال خون در شهرهای یزد، اردکان و میبد فعال است. استان یزد یک‌میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در شهرها و بقیه در مناطق روستایی و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.