اخبار و مطالب اخبار و مطالب

یزد یکی از سالم ترین خون های کشور را دارد

یزد یکی از سالم ترین خون های کشور را دارد
یزد یکی از سالم ترین خون های کشور را دارد

 به گزارش روابط عمومي انتقال خون يزد، دكتر نقي تقوائي اظهار كرد استان يزد یکی از سالم ترین خون های کشور را داراست، ولی لازم است بانوان بیشتر برای اهدای خون مراجعه کنند.این در حالی است که فقط 3/4درصد از اهداکنندگان را بانوان تشکیل می دهند در حالی که 50 درصد جامعه را خانم ها تشکیل می دهند.  دكتر نقی تقوائی، مدیر كل انتقال خون استان یزد بیان کرد، یزد در بسیاری از شاخص های خونی مثل سلامت خون ، اهداکننده مستمر و تعداد اهدای خون در هر 1000 نفر جمعیت در كشور از رتبه خوبی برخوردار است، که نشان از همت بلند مردم دارالعباده یزد می باشد.

فراخوان متولدین 73 به بعد جهت اهداي خون

18 سالگی، سن شروع اهدای خون در ایران

مدیر كل انتقال خون يزد از جوانان متولد سال 1373 به بعد برای اهدای خون و مشارکت در سلامت خون دعوت کرد.

دکتر تقوايي با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت واکسیناسیون علیه هپاتیت B گفت: از سال 1373 به بعد واکسیناسیون کشوری بر علیه هپاتیت B در همه نوزادان متولد شده در کشور به صورت یک برنامه ملی و کشوری صورت پذیرفته است. بنابراین افراد متولد 1373 به بعد بر علیه ویروس هپاتیت B واکسینه و ایمن شده‌اند و طبعا شیوع هپاتیت در این گروه بسیار پایین‌تر و سالم‌ترین افراد برای اهدای خون هستند.

وی در این باره ادامه داد: با توجه به اینکه سن شروع اهدای خون در ایران 18 سال است، جوانانی که اکنون در سن 18 تا 21 سالگی هستند، ایده‌آل‌ترین و بهترین گروه سنی برای مشارکت در سلامت خون هستند.

مدیر كل انتقال خون يزد با اشاره به جهت‌گیری جامعه به سوی سالمندی، گفت: وقتی جامعه به سوی سالمندی پیش می‌رود مصرف خون و فرآورده‌های آن افزایش می‌یابد و از طرف دیگر کانون‌های خون‌سازی در سنین پس از 60 سالگی کاهش می‌یابد و سازمان انتقال خون از عزیزان با سن بالاتر از 65 سال خون دریافت نمی‌کند؛ به عبارت دیگر در سالمندی جوامع، هم اهداکنندگان خون کاهش می‌یابند و هم حجم مصرف خون و فرآورده‌های خونی افزایش می‌یابد.

دكتر تقوايي افزود: با توجه به اینکه جامعه ایران هم به سوی سالمندی حرکت می‌کند، سرمایه‌گذاری روی جوانان و گرایش متولدین سال 1373 به بعد، اهدای خون مستمر می‌تواند نقش موثری در سلامت و کفایت خون و فرآورده‌های آن داشته باشد.

افزايش4/6 درصدي اهداي خون در سال 93

دكتر تقوائی با بیان اینکه افرادی که سالیانه حداقل دو مرتبه خون اهدا کنند به عنوان اهدا کننده مستمر شناسایی می شوند، افزود: یزد در زمینه اهدا کنندگان مسمتر خون در سطح کشور رتبه خوبي دارد.

 وی ادامه داد: میانگین کشوری اهدا کنندگان مستمر 50 درصد است که این شاخص در استان یزد 57 درصد می باشد، همچنین در استان یزد 2 نفر اهدا کننده مسمتر با بیش از یکصد بار اهدای خون وجود دارند.

 دكتر تقوائی ادامه داد: در سال 93 بيش از 50 هزار نفر جهت اهداي خون مراجعه نمودند که ازاين تعداد،  39 هزار و 664 نفر موفق به اهداي خون شدند كه در مقايسه با سال قبل 4/6%افزايش داشته ايم. وي افزود: از بين اهداكنندگان در سال گذشته 96/6 درصد اهداكنندگان مرد و بقيه زن بوده اند و همچنين 56/6درصد اهداكننده مستمر (در سال حداقل 2بار خون داده اند )،26/9درصد اهداكننده باسابقه ( در سال حداقل يك بار خون داده اند) و 16 درصد اهداكننده بار اول بوده اند.

وي با اشاره به كاهش ميزان ضايعات خون و فرآورده هاي خوني در استان گفت: با مديريت مصرف خون در استان و همكاري بيمارستان هاي استان در اجراي سيستم مراقبت از خون (هموويژلانس) توانسته ايم ميزان ضايعات خون و فرآورده هاي خوني را از 7  درصد در سال 92 به 6/8  درصد در سال 93 كاهش دهيم.

خانم ها بیشتر خون اهدا کنند

وی با بیان اینکه اهدا کنندگان خانم در یزد کم است، افزود: تقريباً نيمي از جعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند و از این تعداد اگر فرض بر این باشد که حداقل 50 درصد قابلیت اهدای خون داشته باشند باید آمار اهدای خون بانوان خیلی بالاتر از این ارقام باشد و این در حالی است که در بعضی از کشورهای جهان حتی تا 50% اهداکنندگان خون خانم ها هستند.  دكترتقوائی با اشاره به اینکه در سال گذشته تنها 3/4 درصد اهدا کنندگان خون در استان را بانوان تشکیل می دهند، اظهارامیدواری کرد: با وجود فضای فیزیکی مناسب جهت اهدای خون بانوان تاپایان سال جاری شاهد افزایش چشمگیر اهداکنندگان خانم در استان باشیم. مدير كل انتقال خون يزد با بیان اینکه بانوان قبل از اهدای خون معاینه کامل می شوند و بعد از خونگیری به آنان قرص رایگان آهن داده می شود، ادامه داد : تعداد اهدا کنندگان خانم در سطح کشور پایین است.

حمايت خيّرين

تقوایی در ادامه خواستار حمایت بیشتر خیرین و مسئولین یزدی از این مرکز شد و اظهار امیدواری کرد: با حمایت خیرین شاهد ارتقاء کمی و کیفی تجهیزات و مکان های خونگیری در استان باشیم.  وي با اشاره به آيه 32 سوره مائده ادامه داد :  هر كس يك نفر را نجات دهد مثل آن است كه همه خلق را نجات داده است و خيّرين مي توانند در اين زمينه براي خود باقيات الصالحات كنار بگذارند.

ارسال خون به استان هاي همجوار

وي با اشاره به اينكه یزدی ها ایثارگرند تصریح کرد: افرادی که خون می دهند ایثارگر و قهرمان هستند.

وی بابیان اینکه آقايان واجد شرايط 4 بار و خانم هاي واجد شرايط 3 بار در سال می تواند خون اهدا کند، تاکید کرد: یزد در زمینه انتقال خون استان معین است و در سال گذشته 3982  واحد خون به استان هاي همجوار ارسال کرده است. كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 68 درصد افزايش داشته است.

وي افزود: همچنين در سال 1393 تعداد 67 هزار و 729 واحد خون و فرآورده هاي خوني  به مراكز درماني سطح استان ارسال شده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 1/5 درصد افزايش داشته است.

دغدغه هاي انتقال خون

مدیر كل انتقال خون استان یزد تاکید کرد: استان يزد به گروه های خونی منفی به ویژه گروه خوني AB منفی و B منفي نیاز دارد و تامین این گروه های خونی جزء دغدغه های ماست.وی از افرادی که این گروه هاي خونی را دارند درخواست کرد: برای اهدای خون خود هر سه ماه يك بار به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند. مدیر كل انتقال خون استان یزد تاکید کرد: افراد بین سنین 18 تا 60 سال می توانند برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند.

مدیر كل انتقال خون استان یزد با بیان اینکه هرکیسه خون عادی بين 120 تا 150 هزار تومان و هر واحد پلاکت آفرزيس بيش از يك ميليون تومان هزینه دارد، تاکید کرد: پایگاه های انتقال خون به عنوان دستگاه های حیاتی در هر استان به شمار می روند و لازم است مسئولان برنامه و بودجه استان با چشم خاصی به آن نگاه کنند.

وي كمبود شديد نيروي انساني را از ديگر دغدغه هاي اين اداره كل خواند و افزود طي سالهاي اخير بيش از 20 نفر از كاركنان اين اداره كل بازنشسته يا به استخدام ديگر ارگان هاي دولتي درآمده اند و تنها چند نفر آن هم به صورت طرح نیروی انسانی و موقت جايگزين اين افراد شده اند.

مردم به جای حجامت، خون اهدا کنند

مدیرکل انتقال خون استان یزد افزود: در دوره صدر اسلام انتقال خون به شکل فعلی وجود نداشته است و چرا خونی که می توانیم از آن استفاده کنیم و برای نجات جان همنوعان خود استفاده کنیم را دور بریزیم.  وي با اشاره به اينكه به فتواي بعضی از مراجع تقليد در شرايط يكسان اولويت با اهداي خون است، ادامه داد: با توجه به دستورالعمل های موجود اگر فردی حجامت کند تا یک سال  نمي تواندخون خود را اهدا کند.

مراكز ثابت و سيار اهداي خون

وي با اشاره به داير بودن دو مركز خونگري در يزد (ميدان ابوذر و آزادشهر) و دو مركز خونگيري در شهرستان هاي ميبد و اردكان افزود: مركز خونگيري ابوذر از ساعت 7/30 صبح لغايت 19 ، مركز خونگيري آزادشهر از ساعت 8 صبح لغايت 13 و همچنين مركز خونگيري شهرستان هاي اردكان و ميبد ازساعت 7/30 صبح لغايت 13 آماده خونگیری و پاسخگویی به اهداکنندگان عزیز هستند.

مدیر كل انتقال خون استان یزد خاطرنشان کرد: در شهرستان تفت و مهريز و ابرکوه، بهاباد و بافق و خاتم مركز اهداي خون نداريم و در مواقع نیاز تیم های سیار انتقال خون اعزام می شوند.

وي تأكيد كرد: در صورت حمايت فرمانداري ها و مسئولان شهرستان هاي فوق و نياز استان، مي توانيم شاهد حضور تیم های سیار خونگيري در اين شهرستان ها باشيم.

گروه هاي خوني نادر

مدیر كل انتقال خون یزد با اشاره به اینکه هم اکنون در استان یزد 4 نفر دارای گروه خونی o بمبئی شناسایی شده‌اند كه 3 نفر از آنها نيز بومي هستند،گفت: از آنجایی که هیچ نوع گروه خونی با این افراد سازگار نیست بنابراین این افراد در صورت نیاز به خون باید از شخصی با گروه خونی o بمبئی خون دریافت کنند.