سوالات متداول سوالات متداول

 • آیا جایگزینی برای انتقال خون وجود دارد؟

  #  ضرورت انتقال خون را می توان در اغلب موارد با پیشگیری تشخیص سریع و درمان  از بین برد.  با استفاده از جایگزینی مایع به صورت داخل وریدی (Inravenous replacement fluids ) ميتوان به منظور جایگزینی حجم خون یا مواد دارویی یا استفاده از روش های دیگر در راستای به حداقل رساندن از دست داده خون ، جلوگیری نمود. اما همیشه بیماران بسیاری وجود دارند که زندگی آنها به دسترسی به " خون سالم " وابسته است .

        بیماران بسیار دیگری مانند هموفیلی ها به فرآورده های خونی که از خون اهدا شده بدست می آید، وابسته اند.

         دانشــمندان سرگرم تحقیق برای تهیه خون مصنوعی می باشند اما موفــقیت آنها در " آینده قابل پیش بینی " بعید به نظر می رسد.

 • مراحل اهداي خون
  مراحل اهداي خون

  مراحل اهداي خون

  1-ثبت نام : شامل ثبت مشخصات فردي شما نظير نام ، سن ، مليت ، آدرس و... وپرکردن يک پرسشنامه مربوط به تاريخچه پزشکي توسط شما.

  2-خودحذفي :در اين مرحله شما از طريق مطالعه جزوات ويژه خودحذفي ، از مواردي که سلامت خون وفرآورده هاي خوني را به خطر مي اندازند مطلع خواهيد شد ، تا درصورت هرگونه شکي در مورد عدم سلامت خونتان ، از اهداي خون انصراف نماييد.

  3-غربالگري پزشکي : شامل مصاحبه پزشک و انجام معاينات ساده ( اندازه گيري وزن ، فشار خون ، نبض ودرجه حرارت بدن ) با هدف تاييد صلاحيت پزشکي شما براي اهداي خون .

  دراينجا پرسش هايي از طرف پزشک ، در مورد تاريخچه سلامتي و بيماري هاي قبلي شما مطرح مي شود. که پاسخگويي دقيق وصحيح به اين سوالات ، منجر به ارتقاي سلامت خون هاي اهدايي وحفظ سلامت خود شما ، در حين اهداي خون خواهد گرديد.

  4-آزمايشات کم خوني وغلظت خون ، با نظر پزشک مستقر در واحد اهداي خون ، آزمايشات ساده اي براي اندازه گيري هموگلوبين خون شما وهمچنين غلظت آن انجام مي گيرد.

  5-خونگيري : شامل استريل کردن ناحيه چين آرنج خونگيري مي باشد . کل مرحله خونگيري از زمان خوابيدن شما بر روي تخت تا خارج کردن سوزن خونگيري ، در حدود 10 تا 20 دقيقه طول مي کشد.

  6-نيرو بخشي : شامل دقايقي استراحت همراه با مراقبت کادر پزشکي ما وپذيرايي مختصر با آب ميوه وشيريني .

  حالا به وضوح لمس کرده ايد که چگونه دقايق اندکي از وقت شما مي تواند به معناي نجات جان يک زندگي باشد...

 • اولين اهداي خون

  اولين اهداي خون

  ممکن است اين اولين باري باشد که تصميم به اهداي خون خود گرفته باشيد. خوب است بدانيم که اهداي خون محدود به زمان خاصي نبوده ، در تمامي فصول سال قابل انجام است و کل مراحل آن ، از هنگام ورود شما به پايگاه اهداي خون ، تا زمان خروج حداکثر 45 دقيقه طول مي کشد.

  بايد دانست که در حال حاضر ، اهداي خون با کمک تجهيزات و وسايل استريل ويکبار مصرف به انجام مي رسد . بنابراين هيچ نگراني در مورد آلوده شدن با ميکروب هاي خطرناک مثل ويروس عامل ايدز و هپاتيت ، از طريق اهداي خون وجود ندارد.

 • نکات کليدي در اهداي خون

  نکات کليدي در اهداي خون

  هموطن ، اينک که به نداي وجدان بيمار و به مدد روحيه تعاون و نوعدوستي وانديشه خردمندانه خود تصميم به اهداي اندکي از خون خود گرفته ونام خود را در زمره ناجيان زندگي قرار مي دهيد ، سازمان انتقال خون ايران ، بعنوان متولي تهيه وپخش خون سالم براي بيماران نيازمند ، بر خود واجب مي داند ، تا از طرف هزاران بيمار مبتلا به تلاسمي ، سرطان خون و هزاران همنوع شما که بواسطه تصادفات ، حوادث ، بلاياي طبيعي وجراحي هاي اورژانس ، با اين عمل خداپسندانه شما جان خون را از مرگ حتمي نجات يافته مي يابند ، از عمل نيکوکارانه شما قدرداني کند.

  آيا مي دانيد که :

  1-هر سه ثانيه يک بيمار ، نياز به خون يا فرآورده هاي آن پيدا مي کند....

  2-از هرسه نفر ، يک نفر در طول زندگي نياز به خون پيدا مي کند...

  3-يک واحد خون اهدايي شما که فقط اندکي از خون موجود در بدن شما است ، مي تواند جان سه نفر را از مرگ حتمي نجات دهد...

  4-خوني که امروز اهدا مي کنيد ، ممکن است فردا به مصرف يکي از دوستان يا اعضاي خانواده خودتان برسد ...

  و آيا مي دانيد که :

      هر فرد سالم مي تواند يک اهداکننده خون سالم باشد وشما با اهداي خون خود به همنوعانتان ، زکات سلامتي خود را ادا مي کنيد...

  پس :

  در حفظ سلامتي خود بکوشيد ،

  و فراموش نکنيد که :

       هميشه چشمان يک بيمار نيازمند به خون ، منتظر شماست .....

  شما از کدام گروهيد ؟

      تخمين زده مي شود که حتي در کشورهايي که بيشترين مراجعه داوطلبانه براي اهداي خون را دارند ، تنها کمتر از پنج درصد از کل واجدين شرايط به امر اهداي خون مبادرت مي ورزند.

  اگر مي خواهيد از آن نود وپنج درصد باقيمانده نباشيد ، خون خود راا هدا کنيد واحساس لذتبخش همکاري وتعاون را تجربه کنيد. اهداي خون براي شما هيچ ضرر ويا هزينه اي ندارد و درعوض ، احساس شيرين رضايتمندي وتقويت قواي روحي ومعنوي ، که پس از اهداي خون و نجات زندگي سه انسان به شما دست مي دهد ، با هيچ معياري قابل قيمت گذاري نيست .

 • شرايط عمومي اهداي خون

  شرايط عمومي اهداي خون

  براي آنکه شما بتوانيد خون خود را اهدا کنيد بايد واجد شرايطي باشيد که بواسطه آن ، اهداي خون ، نه براي سلامتي بدن شما عوارضي در برداشته باشد ونه براي فردي که قرار است خون شما به وي تزريق گردد.

  شرايط اصلي اهداي خون به قرار زير هستند :

  1-حداقل سن 17 سال وحداکثر 65 سال . البته با نظر وصلاحديد پزشک ممکن است در بالاي اين محدوده سني نيز بتوان خون اهدا کرد.

  2-حداقل وزن 50کيلوگرم .

  3-رعايت فاصله زماني حداقل 8 هفته بين دو نوبت اهداي خون ، با اين شرط که دفعات اهداي خون از 4 بار در سال تجاوز ننمايد. البته بهتر است آقايان با فواصل 3 ماهه ، وخانم ها با فواصل 4 ماهه نسبت به اهداي خون اقدام نمايند.

  4-تندرستي ، بدان معني که علاوه براحساس سلامتي ، توانايي انجام فعاليت هاي معمول زندگي خود را داشته باشيد. خوب است بدانيد ، که در رابطه با اهداي خون ، حتي يک فرد ديابتي يا مبتلا به پرفشاري خون ، که بيماري وي تحت کنترل و در سير درمان قرار داشته باشد نيز تندرست محسوب مي شود.

 • توصیه های بهداشتی پس از اهدای خون

  توصیه های بهداشتی پس از اهدای خون 

  اهداکننده گرامی ، اکنون شما به جامعه نیکوکاران وایثارگران همیار سازمان انتقال خون ایران پیوسته اید. کسب فیض معنوی ، اجر اخروی و تقویت روحیه نوعدوستی را به شما تبریک می گوئیم .

       خواهشمند است برای حفظ سلامتی خود به توصیه های پزشکان و کارشناسان ما توجه کنید :

  - بعداز اهدای خون بمدت 10 تا 15 دقیقه بر روی تخت خونگیری استراحت کنید. به راهنمایی های کارشناسان ماتوجه داشته ، قبل از اجازه ایشان از تخت خونگیری بلند نشده ومحل خونگیری را ترک نکنید.

  -  به هنگام بلند شدن ، از تخت بعنوان تکیه گاه استفاده نکنید وبا تکیه بر دستی که از طریق آن خون اهدا کرده اید بلند نشوید. همکار ما برای بلند کردن شما از روی تخت به شما کمک می کند.

  -  بعداز استراحت ، پذیرائی مختصری با شربت وشیرینی انجام می شود که اولا به تطابق بدن شما با حجم خونی که اهدا کرده اید کمک می کند و دوم آنکه بعداز اهدای خون ، باعث توقف بیشتر شما برای دقایقی دیگر ، در محل خونگیری می شود . که زمانی مناسب را برای مراقبت های پزشکی وانتقال توصیه های بهداشتی توسط کارشناسان ما به شما فراهم می سازد.

  -  بعداز اهدای خون می توانید بلافاصله به کار و زندگی روزمره خود برگردید و حتی می توانید فعالیت های بدنی روزانه ، نظیر پیاده روی را نیز انجام دهید. منوط بر آنکه تا 24 ساعت به دستی که از طریق آن خونگیری انجام شده است ، فشار وارد نکنید واز انجام کارهای سنگین وبلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید ، تا ناحیه سوزن دچار کبودی ویا خونریزی نشود.

  -    تا 24 ساعت اقدام به انجام ورزش ( بغیر از پیاده روی ) و تمرینات بدنی سنگین نکنید.

  -  درصورتی که خلبان هواپیما ویا راننده وسایط نقلیه سنگین هستید ، تا 24 ساعت پس از اهدای خون ، رانندگی با وسایط نقلیه سنگین ویا هدایت هواپیما توصیه نمی شود.

  -    تاچندساعت ، چسبی را که در محل ورود سوزن خونگیری زده شده است برندارید.

  -    در طی 24 ساعت آینده وبویژه 2 ساعت اول ، مایعات بیشتری صرف کنید.

  -  بعداز اهدای خون ، مصرف اضافی هیچ گونه مواد غذایی مکمل ومقوی ضرورت ندارد ، وحجم وسلولهای خون شما بطور خودکار جایگزین می شود. بهرحال درصورتی که تمایل دارید سلولهای خونی شما سریعتر جبران شود ، مصرف محدود قرص های حاوی ترکیبات آهن و ویتامین ث در طی روزهای بعداز اهدای خون ، با مجوز پزشک مستقر در واحد اهدای خون و با میزانی که ایشان تعیین می کند ، بلامانع است . باید دانست که حجم مایع خون اهدایی شما در طی 24 ساعت وتعداد گلبولهای قرمز خون شما نیز حداکثر در عرض 4-2 هفته توسط بدن شما جبران می شود.

  -    اگر سیگاری هستید ، حداقل تا یک ساعت پس از اهدای خون سیگار نکشید.

  -  ممکن است بعدا مقداری کبود شدگی جزئی در ناحیه ورود سوزن ایجاد شود که بدلیل جمع شدن اندکی خون ، در بافت های اطراف محل خونگیری می باشد جای نگرانی نیست چون این کبودی در عرض 3-2 روز خودبخود برطرف خواهد گردید.

  -  اگر از محل خونگیری ، هرگونه خونریزی مشاهده گردید کافی است دست خود را بالا نگه داشته وبه کمک یک گاز استریل ویا پارچه ای تمیز وبا نیروی برآمدگی گوشتی کف دست خود به آن فشار آورید تا خونریزی متوقف شود درصورت ادامه یافتن خونریزی به پایگاه اهدا خون مراجعه کنید.

  -  اگر در طی روز یا روزهای بعد در ناحیه ورود سوزن خونگیری دردی احساس کردید درصورت نیاز می توانید از مسکن های معمولی نظیر استامینوفن ویا بروفن استفاده کنید ( بروفن را با شکم خالی مصرف نکنید ) اگر درد شدید بود به پایگاه انتقال خون مراجعه کنید.

  -  اگر در طی 2 هفته پس از اهدای خون ، دچار هر نوع بیماری بویژه بیماری های عفونی شدید ، حتما به پایگاه انتقال خون اطلاع دهید. شاید لازم باشد تا از ورود خون اهدایی شما به چرخه مصرف خون جلوگیری شده ویا آزمایشات تکمیلی ، بطور رایگان توسط سازمان انتقال خون بر روی خون شما انجام شود.

  - اگر در طی 6 ماه پس از اهدای خون ، دچار یرقان ویا هر نوع بیماری عفونی منتقله از راه خون و تماس جنسی ،نظیرایدز،سفلیس و...  شدید ، حتما پایگاه انتقال خون را در جریان قرار دهید.

  -  عده ای از اهداکنندگان ، در مورد کاهش وزن بواسطه اهدای خون سوال می کنند . باید دانست که با اهدای خون ، تا نیم کیلوگرم از وزن بدن بطور موقت کم می شود که مربوط به حجم خون اهدا شده است واین کاهش خفیف در وزن ، بلافاصله با صرف آبمیوه و شیرینی ویا مصرف غذا در همان روز جبران می شود.

  دفتر اموزش وحفظ وجذب اهداکنندگان

 • چرا باید خون اهدا کنیم ؟

  چرا باید خون اهدا کنیم ؟ 

  خون سالم نجات دهنده زندگی است . هر روزه شاهد مرگ هزاران نفر خواهیم بود ، اگر افرادی خیر خون خود را اهدا ننمایند. بسیاری از ما کسانی را می شناسیم که اگر به دلیل تقدیم هدیه حیات ( خون سالم ) از جانب فرد دیگری نبود از بین رفته بودند.

  اکثرا انتقال خون درموارد ذیل صورت می پذیرد :

  *در بانوان به منظور مداوای خونریزی حاصل از بارداری .

  *کودکان مبتلا به کم خونی شدید.

  *آسیب دیدگان ناشی از حادثه .

  *بیماران سرطانی وبیماران تحت عمل جراحی .

        هرساله حدود 500000 نفر از بانوان ، در سراسر جهان به دلیل عوارض مربوط به بارداری از بین می روند. حدود 25 درصد از این موارد به نوعی در ارتباط با از دست دادن خــون می باشد. اگر خون کافی در دسترس بود بسیاری از این جان ها نجــــات می یافت .

 • خون چیست وچرا از آن استفاده می شود ؟

  خون چیست و چرا از آن استفاده می شود ؟

    مایع قرمزی که خون نامیده می شود از چندین عنصر متفاوت تشکیل یافته که هریک عمل خاصی را انجام می دهند. خون را می توان به صورت کامل مصرف نمود یا آن را به اجزای تشکیل دهنده اش تقسیم نمود به نحوی که هر واحد از خون اهدایی رامی توان برای بیش از یک بیمار مورداستفاده قرار داد.

  اجزای خون

  گلبول قرمز :ازگلبول قرمز به طور گسترده ای به منظور جایگزینی خون از دست رفته به واسطه خونریزی در هنگام زايمان، در طی جراحی ودر تصادفات استفاده می شود. انتقال گلبول قرمز می تواند در بعضی انواع کم خونی های شدید نیز نجات دهنده حیات فرد باشد.

  پلاکت ها: پلاکت ها سلول های بسیار کوچکی بوده که به منظور انعقاد خون ضروری می باشند. اگر تعداد پلاکت فردی کم باشد ممکن است یک ضربه آرام موجب خونریزی وسیعی گردد. تعداد پلاکت بیمارانی که مبتلا به سرطان خون یا نارسایی مغز استخوان می باشند اغلب کاهش یافته به انتقال پلاکت به منظور حفظ عمل انعقادی خون نیاز دارند.

  پلاسما : پلاسما مایع زردرنگی است که گلبول های خونی در آن معلق می باشند این مایع را اغلب مورد فرآوری قرارداده از آن فرآورده های خونی حیات بخش تهیه می نمایند از جمله :

  -عوامل انعقادی مانند فاکتور VIII که افراد هموفیلی را قادر می سازد تا زندگی تقریبا عادی داشته باشند.

  *ایمونوگلوبولین ها :

  -ایمونوگلوبولین های غیر اختصاصی ، که از آن به منظور مداوای اعمال غیرطبیعی سیستم ایمنی وجلوگیری از هپاتیت A استفاده می شود.

  -ایمونوگلوبولین های خاص مانند ایمونوگلوبولین آنتی D که از آن به منظور جلوگیری از بیماری (Rhesus disease ) Rh نوزادان تازه متولد شده استفاده می گردد.

  *آلبومین که پروتئینی مهم در خون بوده از آن برای بیمارانی که در وضعیت بحرانی بوده حجم زیادی از مایعات بدن خود را از دست داده اند استفاده می شود.

 • چه گروه های خونی مورد نیازند؟

  چه گروه های خونی مورد نیازند؟

  چهار گروه خونی AB,B,A,O وجود دارند. خون اهداکنندگان دارای گروه های خونی مختلف همیشه مورد نیاز است اما خون گروه O معمولا بالاترین تقاضا را دارد زیرا متداولترین گروه بوده و می تواند به بیمارانی که گروه های خونی دیگری دارند نیز تجویز گردد.

 • خون سالم چیست ؟

  خون سالم چیست ؟

  خون سالم خونی است که هیچ زیانی به فرد گیرنده آن وارد نمی نماید. خون سالم می تواند نجات دهنده حیات باشد در حالی که خون ناسالم می تواند موجب بیماری شدید شده یا حتی مرگ گیرنده را به همراه داشته باشد.

       خون ناسالم است اگر، در هنگام اهدا هر عامل عفونی درخون اهداکننده وجود داشته باشد که توسط انتقال خون یا از طریق هر فراورده اي كه از ان خون توليد ميشود منتقل گردد.

  عفونت هایی که می توانند توسط خون آلوده منتقل شوند عبارتند از :

  -HIV که منجر به AIDS می شود.

  -هپاتیت B

  -هپاتیت C

  -سیفلیس

  -بیماری شاگاس ( مخصوص آمریکای جنوبی ، مرکزی و برخی نقاط خاص است ودر ایران موردی ندارد ).

  -مالاریا

  -HTLV

 • چه کسی می تواند خون اهدا کند ؟

   چه کسی می تواند خون اهدا کند ؟

  اکثر افراد سالمی که مبتلا به بیماری عفونی ( که از طریق خون منتقل می شود ) نیستند می توانند خون اهدا نمایند.

       سن مناسب برای مردمی که اهدای خون می کنند میان کشورهای مختلف متفاوت است امابه طور متداول بین 17 تا 65 سالگی است . مشروط بر آنکه معیارهای اهداکنندگان سالم در نظر گرفته شود. بسیاری از مراکز اهدای خون افرادی را که بین 16 تا 65 سال سن دارند را می پذیرند.

   

 • چه کسی نباید خون اهدا کند ؟

  چه کسی نباید خون اهدا کند ؟

  شما نباید خون اهدا کنید اگر سلامتی خود شما در نتیجه آن آسیب ببیند.

       مهمترین نکته مورد توجه سرویس انتقال خون حصول اطمینان از این نکته است که اهدای خون به فرد اهداکننده آسیب نمی زند.

  شما نباید خون اهدا کنید اگر :

  -احساس بیماری می کنید.

  -باردار هستید یا در یک سال گذشته باردار بوه اید ؟

  -شرایط پزشکی خاصی دارید مانند بیماری قلبی ، فشار خون کم یا زیاد ، دیابت ، صرع .

  -اگر از بعضی داروها استفاده می کنید.

       شما ممکن است بتوانید در زمان دیگری خون اهدا نمائید. اگر چه در برخی موارد ممکن است برای همیشه از اهدای خون منع گردید که دلیل آن حمایت از سلامت شماست شما نباید خون اهدا کنید اگر خون شما حتی به احتمال کم ممکن است به فرد گیرنده زیان برساند.

       خون آلوده می تواند آلودگی هایی را به فرد گیرنده آن منتقل نماید که زندگی وی را به مخاطره اندازد . شما نباید خون اهدا کنید اگر :

  -شما به یک بیماری که از راه جنسی منتقل می شود مانند HIV یا سیفلیس یا سوزاک ، مبتـــلا هستید یا احتمال می دهید که اخیرا به آن مبتــلا شده اید زیرا این بیمـــاری ها می توانند از طریق خون شما به فرد بیمار منتقل گردند.

  -اگر زندگی شما به نحوی است که شما را در خطر ابتلا به یک آلودگی که ممکن است از طریق خون منتقل شود قرار می دهد به عنوان مثال اگر شما با بیش از یک نفر روابط جنسی دارید.

  -اگر حتی یکبار مواد مخدر تزریق کرده اید.

  -اگر اخیـــرا" یک خالکوبی انجام داده اید یا قسمتی از بدنتان مثلا گوشتان را سوراخ کرده اید.

  - اگر با فردی که در یکی از گروه های فوق قرار می گیرد ارتباط جنسی داشته اید.

 • سالم ترین اهداکننده خون کیست ؟

  چه کسانی سالم ترین اهداکنندگان خون هستند ؟

  اهداکنندگان داوطلب که پولی در ازای اهدای خون دریافت نمی نمایند وبه طور منظم خون اهدا می کنند سالم ترین اهداکنندگان هستند. تحقیقات در کشورهای مختلف نشان داده است افرادی که خون خود را داوطلبانه وبدون در نظر گرفتن پاداش مادی اهدا می کنند ، دلایل اندکی جهت پنهان کردن اطلاعات مربوط به ان بخش از سلامت و روش زندگی خود که آنها را برای اهدای خون ، به طور موقت یا دایم نامناسب می نماید دارند. انگیزه اصلی انها کمک به افراد دیگر است ونه به دست آوردن منافع شخصی

       اهداکنندگان " فامیلی " یا " جایگزین " فقط در زمانی که خون آنها مورد نیاز یکی از اعضای خانواده یا آشنایان است خون اهدا می کنند . ثابت شده است که خون این افراد به سلامت گروه اول نیست زیرا ممکن است در شرایطی که برای اهدای خون مناسب نیستند وممکن است آلودگی را به فرد گیرنده منتقل نمایند تحت فشار قرار گرفته خون اهدا نمایند.

      در جایی که امکان اهدای خون توسط یکی از اعضای خانواده وجود ندارد بستگان ممکن است با پرداخت پول به فردی دیگر وی را به اهدای خون ترغیب نمایند

      اهداکنندگانی پولی (Paid donors ) . افرادی هستند که برای دریافت پول،خون اهدا می نمایند. آنها معمولا بیش از آنکه توسط کمک به افراد دیگر ترغیب شوند به واسطه آنچه دریافت می نمایند تشویق می شوند این افراد ممکن است با اهدای خون بیش از دفعات توصیه شده به سلامت خویش آسیب بزنند.

      همچنین به احتمال بیشتر ممکن است زندگی گیرندگان خون را نیز با پنهان نمودن اطلاعاتی که آنها را از اهدای خون منع می کند به مخاطره اندازند. حیات هر فرد بیمار دریافت کننده خون به صراحت وصداقت تک تک اهداکنندگان خون بستگی دارد.

 • چه کارهایی قبل و پس از اهدای خون صورت می پذیرد ؟

   چه کارهایی قبل و پس از اهدای خون صورت می پذیرد ؟

  بسته به اینکه شما اهداکننده مستمر بوده یا اولین باری است که خون اهدا می کنید سرویس انتقال خون باید اطمینان حاصل کند که اهدای خون هیچگونه زیانی به شما نمی رساند همچنین می بایست اطمینان حاصل شود که خون شما برای شخصی که آن را دریافت می نماید نیز کاملا بی ضرر است .

      قبل از اهدای خون چندین سوال در مورد تاریخچه پزشکی شما سلامت و روش زندگی شما در گذشته و حال پرسیده می شود . ممکن است از شما سوالاتی در ارتباط با سفرهای اخیر شما پرسیده شود به عنوان مثال اگر شما در ناحیه ای زندگی می کنید که مالاریا وجود ندارد از شما سوال می شود که آیا اخیرا سفری به یک کشور منطقه گرمسیری داشته اید.

      این سوالات فقط به منظور حفظ سلامت شما وسلامت شخصی است که خون شما را دریافت می نماید. هرگونه سوال در مورد اطلاعات شخصی به صورت محرمانه حفظ شده از آن به منظور دیگری استفاده نخواهد شد.به شما گفته خواهد شد که آیا برای اهدای خون مناسب هستید واگر خیر آیا می توانید در آینده خون اهدا نمایید.

      معاینه پزشکی مختصری هم از شما بعمل خواهد آمد تا نبض ، فشار خون و وزن شما کنترل گردد. سپس یک قطره خون از نوک انگشتتان گرفته می شود تا اطمینان حاصل گردد که اهدای خون شما را کم خون نمی نماید.

       سلامت شما برای سرویس انتقال خون بسیار مهم بوده بدون حصول اطمینان از اهدای بی خطر خون از شما خونی گرفته نمی شود.

      اهدای خون ساده می باشد. شما به راحت ترین حالت ممکن اغلب بر روی تخت یا صندلی مخصوص قرار می گیرید.

       ناحیه داخل آرنج شما با محلول های ضدعفونی کننده قبل از آنکه یک خونگیر آموزش دیده سوزن استریل خود را که به یک کیسه خون مخصوص متصل است وارد ورید شما نماید پاک می کند. زمان جمع آوری خون یعنی اززمانی که فلبوتومی شروع می شود تا اینکه کیسه خون به اندازه کافی پرشود نباید از 10 دقیقه تجاوز نماید ومعمولا کمتر از این مدت است . لیکن کل زمان اهدای خون ( خونگیری وزمان استراحت ) حدود 20 تا 25 دقیقه طول می کشد.

 • چه مقدار خون گرفته می شود ؟

  چه مقدار خون گرفته می شود ؟

  در اکثر کشورها حجم خون جمع اوری شده 450 میلی لیتر یعنی کمتر از 10 درصد حجم کل خون است ( یک فرد بالغ به طور متوسط 5/4 تا 5/5 لیتر خون دارد ) . در بعضی کشورها 250 میلی لیتر خون گرفته می شود.

       بدن شما مایع از دست رفته را بین 12 تا 24 ساعت جبران می کند. گاهی این زمان تا 36 ساعت هم طول می کشد تعداد گلبول قرمز شما در 21 روز به حالت طبیعی بر می گردد.

 • آیا خطری در اهدای خون وجود دارد ؟

  آیا خطری دراهدای خون وجود دارد ؟

  درصورت استفاده از تجهیزات جدید استریل و یکبار مصرف هیچ خطری در ارتباط با ابتلا به بیماری از جمله HIV هپاتیت B یا C از طریق اهدای خون وجود ندارد.

       به خاطر داشته باشید که از شما فقط در زمانی خون گرفته می شود که شما سالم باشید. سلامت وآسایش شما برای سرویس انتقال خون حائز اهمیت بسیاری است . اهدای خون بسیار بی خطر بوده تعداد بسیار کمی از اهداکنندگان ممکن است پس از اهدای خون احساس ناراحتي کنند. گاهی بعضی افراد پس از اهدای خون بی حال می شوند اگر چنین موردی رخ دهد می بایست قبل از برگشت به فعالیت های طبیعی روزانه به میزان کافی استراحت کرد. اگر شغل شما در جایی است که این بی حالی شما یا دیگران را در معرض خطر قرار می دهد نباید آن روز به سرکار بروید.

   

 • تعداد دفعاتی که می توانیم اهدای خون کنیم چقدر است ؟

   تعداد دفعاتی که می توانیم اهدای خون کنیم چقدر است ؟ 

  افراد بالغ سالم می توانند به طور مستمر خون دهند. در اکثر کشورها مردان هر 3 ماه یکبار و خانم ها هر 4 ماه یکبار می توانند خون اهدا نمایند ( شایان ذکر است که فاصله میان دوبار اهدای خون متوالی می تواند 8 هفته باشد اما دفعات اهدای خون در سال برای مردان 4 بار و برای بانوان 3 بار است )

 • چرا خون سالم با من آغاز می شود ؟

  چرا خون سالم با من آغاز می شود ؟

  خون – هدیه زندگی – گرانبهاترین هدیه ای است که یک فرد به فردی دیگر می دهد تصمیم گیری در مورد اهدای خون می تواند جان یک یا چند نفر را نجات بخشد.

       بیمارانی که به خون نیاز دارند حق دارند خونی را دریافت نمایند که حتی الامکان سالم بوده به آنها آسیبی وارد نسازد. اگر فکر می کنید که خونتان ممکن است ناسالم باشد زندگی فرد دیگری بسته به تصمیم گیری شماست که خون اهدا نکنید.

       به خاطر داشته باشید که شما یا یکی از اعضای خانواده تان ممکن است روزی به هدیه خون نیاز داشته باشد در آن زمان انتظار دریافت خون سالم را از دیگران دارید دیگران نیز حق برابری دارند که بدانند خونی که آنها دریافت می کنند نیز سالم است .

 • چرا باید به طور مستمر خون اهدا کنم ؟

   چرا باید به طور مستمر خون اهدا کنم ؟

  ذخیره منظمی از خون ضروری است عمر گلبول قرمز فقط 35 روز و پلاکت3 روز پس از اهدای خون می باشد وبعداز این مدت نمی توان از آنها استفاده نمود.

       هنگامی که مردم به طور منظم ( مستمر ) خون اهدا کنند سرویس انتقال خون می تواند جمع آوری خون را به نحوی طراحی نماید که به طور عادی مقدار کافی از هرگروه خونی جهت رفع نیازهای کشور در دسترس باشد.

        بدون وجود اهداکنندگان مستمر تهیه خون کافی وسالم قابل دسترسی مشکل می باشد. اهداکنندگان مستمر داوطلب سالم تر از دیگر اهداکنندگان خون از جمله داوطلبان بار اول می باشند زیرا اهمیت خون سالم را درک می کنند. همچنین احتمال پاسخگویی اهداکنندگان مستمر به اهدای خون در مواقع اضطراری بیشتر است از جمله در مواردی که حجم زیادی از خون موردنیاز است یا زمانی که ذخیره خون کم  است به عنوان مثال در ایام تعطیل .

 • چه آزمایش هایی قبل از انتقال خون بر روی خون اهدا شده انجام می شود ؟

  سازمان بهداشت جهانی توصیه می نماید که تمام خونهای اهدایی برای عوامل عفونی ذیل که ممکن است از طریق انتقال خون منتقل گردد آزمایش شوند :

  *HIV

  *ویروس هپاتیت B

  *سیفلیس

  *هپاتیت C

       هپاتیت C از مهمترین آزمایشات لازم بر روی خونهای اهدایی است که از سال 1990-1991 انجام آن توصیه شده است . سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می نماید در جایی که مناسب وامکانپذیر است خون اهدایی برای عوامل عفونی دیگر از جمله :

  *هپاتیت

  *HTLV

  *بیماری شاگاس ( مخصوص آمریکای جنوبی ، مرکزی وبرخی نقاط خاص است ودر ایران موردی ندارد ) .

  *مالاریا

  آزمایش انجام شود.

      اگرچه خون بصورت داوطلبانه اهدا می شود اما هزینه آزمایش های انجام شده وفرآوری آن قبل از اجازه انجام انتقال خون حداقل 50 دلار آمریکا است ( در ایران این رقم حدود 50000 تومان می باشد که به طور رایگان در اختیار مراکز درمانی قرار داده می شود ) . درصورتی که آزمایش ها حضور عوامل عفونی درخون را نشان دهند خون اهدائی بایست حذف شود که در نتیجه هزینه بسیار زیاد مالی وصرف نیروی انسانی زیادی را بی جهت در برداشته است .

       همچنین خون از نظر شناسایی گروه خونی فرد اهداکننده وهرگونه پادتنی که در خون قبل از انتقال آن وجود دارد آزمایش می شود این امر به دلیل حصول اطمینان از سازش میان خون اهداکننده و فردگیرنده خون است تا از واکنش های ایمنی شدید وزیان آور پس از انتقال خون جلوگیری شود.